עבר במליאה בקריאה שנייה ושלישית ונכנס מייד לתוקף: חוק הגנה על עובדים חושפי שחיתויות

18 ביוני, 2008

בהצעה המהפכנית של חברי הכנסת שלי יחימוביץ' ואריה אלדד אשר גובשה עם התנועה למען איכות השלטון ונתמכה בידי הממשלה – עד שלוש שנות מאסר למנהל שיפטר עובד משום שחשף שחיתות; עד 500 אלף שקלים פיצוי לעובד שפוטר

"חוק הגנה על עובדים – חשיפת עבירות ופגיעה בטוהר המידות או במנהל תקין" של חברי הכנסת שלי יחימוביץ' (עבודה) ואריה אלדד (האיחוד הלאומי) עבר במליאה פה אחד. הוא נכתב בשיתוף עם התנועה למען איכות השלטון בישראל, ונדרשו שנתיים של עיבוד ומשא ומתן אל מול משרדי הממשלה (התמ"ת והמשפטים) כדי להגיע להסכמה שתאפשר את השלמת תהליך החקיקה.

ח"כ שלי יחימוביץ': "זהו חוק שהופך על פיו את המצב הקיים, שבו עובדים אשר חשפו שחיתות הופכים יעד לפיטורין, לרדיפה ולנידוי. החוק יוצר מצב חדש שבו עובד אשר גילה אומץ לב, הסתכן וחשף עבירות שהיה עד להן במקום עבודתו, והוכח כי צדק – יהיה מוגן לחלוטין מהתנכלות, ואם יהיה קורבן לה – יפוצה. זה תמרור אזהרה למי שמבקשים לטייח שחיתויות ולהלך אימים על מי שחושפים אותן."

ח"כ אריה אלדד: "לצערנו לא הצלחנו עד היום, בכלים המשפטיים הקיימים, להגן על חושפי שחיתות. גם כשנמצאו דוברי אמת – הצליחו מעבידיהם להתנכל להם. אני מקווה שמהיום והלאה כאשר מעבידים ידעו שהם הופכים עבריינים פליליים שדינם שלוש שנות מאסר אם יתנכלו למי שחשף את שחיתותם – לא יגעו בהם עוד לרעה. אני משוכנע שהחוק הזה יחזק יותר עובדים המפחדים היום לחשוף שחיתות והמדינה תהיה נקייה יותר."

עפ"י הצעת החוק, מעסיק או אדם אחר מטעמו אשר התנכל לעובד משום שחשף שחיתות יהיה צפוי למאסר של שלוש שנים. מנגד יתקיים מנגנון של פיצוי בלא הוכחת נזק בסכום של עד 50,000 ₪ לעובד עצמו ובנסיבות מיוחדות יהיה אפשר לפסוק לעובד פיצויים בסך של עד 500,000 ₪. בנוסף, בית המשפט יוכל לקבוע בצו כי יש להעביר את העובד למשרה מתאימה אחרת, במידה ולא ניתן להחזיר את העובד לאותו מקום עבודה.

החוק יחול הן על המגזר הפרטי והן על המגזר הציבורי, והוא ייכנס לתוקף מיד עם פרסומו.

לנוסח המלא של החוק

לתכתובות ולחומר נוסף בעניינם של עובדים חושפי שחיתויות