נוק אאוט לפקידי האוצר, המלחמות שבדרך, והאולמות הממוזגים של המעסיקים שלא אוהבים את חוק התלוש

16 במאי, 2009
שלום לכולכם,

נוק אאוט. זו השנה הרביעית שלי כחברת כנסת פעילה מאוד (וגם אפקטיבית אם מותר לומר בחוסר צניעות) בתחום התקציב וחוק ההסדרים, ומעולם לא ראיתי נוק אאוט כזה לפקידי האוצר. יש צדק פואטי בכך שזה קורה כשביבי הוא ראש הממשלה ושר האוצר בפועל. כשאני קוראת את הקינה העמוקה של שטרסלר ושומעת את המתקפה של קדימה על "כניעה מבישה להסתדרות" ועל "חוסר האחריות שבפריצת מסגרת התקציב" ועל חוקי עבודה "מזיקים לתחרות החופשית", כשהממונה על התקציבים מתפטר במחאה, כשמאמר המערכת בהארץ – להקת המעודדות של ביבי בתוכנית 2003-2004 – נושא את הכותרת "תקציב רע ומסוכן" - אני מודה שאני מאוד מאוד מרוצה.
אתם יודעים כמה התנגדתי לכניסה לממשלה הזאת – ועודי חושבת שמדובר בשגיאה בטווח הארוך. ובכל זאת אני חייבת לומר כאן בהגינות: לא שיערתי ולו לרגע אחד שזה יסתיים במיזעור נזקים נרחב כל כך, ובהישגים רבים כל כך בהתחשב בנתוני הפתיחה הקטסטרופליים.

בלי עופר עיני זה לא היה קורה. כן, הוא הפעיל כל כוח אפשרי, ואיזה כיף זה כשהכוח והכישרון האלה מופעלים מהצד הצודק. הרחבת יעד ההוצאה לשלושה אחוזים, ריסוק מוחלט של "מסמך ההפחתות" הסדיסטי שפרסמנו כאן, ורק תראו את הנייר שהוא החתים עליו את ביבי: התחייבות לרישוי חברות "נותני שרותים", שהן האח העבריין של חברות כוח אדם; חובת ניהול משא ומתן על הסכם קיבוצי אם שליש מהעובדים מתאגדים; מה לא.

אבל אל תחשבו לרגע שהמערכה תמה.צריך לזכור את הקיצוץ הרוחבי הקשה של 6% בכל שנה, שמשתק ומרסק את תפקוד השירות הציבורי; את העלאת המע"מ על פירות וירקות שפוגעת בחלשים; את המשך הרפורמה במס שמחזקת את החזקים; את הכוונה המסוכנת שיש להילחם בה בכל הכוח להפריט ולמסור לבעלי הון את השטחים הפתוחים בישראל; ואת הגזירות שנותרו בחוק ההסדרים ואשר יתבהרו בימים הקרובים.

עכשיו זירת המאבק עוברת לכנסת, ובכוונתי להיאבק בה בכל האמצעים שאני יודעת להשתמש בהם. גם ציבוריים ופומביים, וגם מאחורי הקלעים. אזדקק לכם מאוד בשבועות האלה.

כוחות גדולים מנסים לסרס לנו לבלי היכר את חוק התלוש,תיקון 24 לחוק ההגנה על השכר. מדובר במעסיקים אשר כמו שאני כותבת ליועץ המשפטי של משרד התמ"ת "התרגלו להאמין כי תשלום שכר הוא עניין פרטי וחוזי בין המעסיק ובין עובדו, וכל מעורבות של המדינה, המחוקק, ובעיקר של ההסתדרות – נתפסת בעיניהם פסולה." כנסו קודם כל כדי לקבל קצת מושג על המתקפה המאורגנת נגד החוק למכתב התגובה שלי על טיוטת התיקונים שהוציא התמ"ת, ואחר כך אם אתם מתעניינים ליתר המסמכים ומסמכי התגובה שעפים באוויר בשבועות האחרונים (תוכלו למצוא אותם בתוך המכתב שלי).

ובינתיים בכנסת... קואליציה מנופחת של 40 שרים וסגני שרים מנסה בשיטות נפסדות לכפר על היעדרם של חברי כנסת פעילים. אחת מהן היא לאפשר לסגני השרים לכהן גם כחברים בועדות. הם כמובן לא ישבו חלילה בועדות, הם רק יובאו אליהן לרגע כדי להחליף בפקודה ובצייתנות חכים שנלחמים על עקרונותיהם. אני נאבקת בזה. הנה פרוטוקול דיון בועדת הכנסת בעניין זה.

אז שבוע טוב שיהיה לכולכם,

שלכם,

שלי