אטיאס: הרפורמה במנהל לא תפריט את המדינה

4 ביוני, 2009
צבי לביא

"הרפורמה המתוכננת במנהל מקרקעי ישראל איננה מכרז פומבי למכירת קרקעות המדינה לבעלי הון", אמר היום (ד') שר השיכון אריאל אטיאס לוועדת הכלכלה. אטיאס דיבר בדיון ראשון על הרפורמה הצפויה במנהל, ערב הגשתה לאישור הכנסת כחלק מחוק ההסדרים.

"הטענה שהרפורמה תביא להפרטת המדינה היא שקר גס", הוסיף השר, "מקוממת אותי הביקורת הציבורית כאילו שאנחנו שמים את אדמות המדינה למכירה כללית על מדפי האינטרנט כדי שהעשירים יוכלו לקנות אותן במניפולציות". הוא ציין כי הרפורמה נועדה בסך הכול לחסל את הבירוקרטיה והסחבת שבניהול קרקעות המנהל.

השר תקף את המבקרים שאינם מתייחסים לעובדות וביקורתם "רוויה יצרים לעשיית כותרות". הוא תקף את הטענה, שהרפורמה תעביר את הקרקעות לבעלות של לא ישראלים. "אין מצב שהרפורמה תאפשר השתלטות של זרים על אדמות המדינה", הוסיף אטיאס והדגיש כי קרקעות ללא תכנון בנייה לא ישווקו. כמו כן חזר והדגיש כי הרפורמה מוגבלת לקרקעות עירוניות ולא לשטחים חקלאיים ופתוחים, ומטרתה להעביר לבעלי דירות ובתים בערים את הבעלות באמצעות חכירה לדורות בהיוון דמי החכירה.

הדיון היה סוער בחלקו כשהמבקרים חזרו ושיסעו את הדוברים בטענותיהם. הח"כים שלי יחימוביץ' (עבודה) וחנא סוויד (חד"ש) הטיחו כלפיי דובדבני "עשיתם מעשה מביש. לקק"ל אין היום זכות קיום".

הטענה ש"הרפורמה מפריטה את המדינה" חזרה ונשנתה. שר השיכון שיסע את יחימוביץ' "באת עם נאום מוכן, את מתעלמת מהעובדות". יחימוביץ' השיבה: "הרפורמה הופכת את אדמות ארץ ישראל לנדל"ן עובר לסוחר".

דני דנון (ליכוד) טען לעומתם כי לא שוכנע מהסברי הקק"ל שאדמותיה לא יימכרו ללא–יהודים. ח"כ דב חנין (חד"ש) טען שהצהרות הממשלה לגביי ייעוד רפורמה "מכסות על מהלך שמטעה את הציבור", שכן העברת הבעלות על דירות עירוניות בהיוון דמי החכירה הוא תהליך שהחל כבר לפני שנים.