לא סתם מתאחדים סביב ההתנגדות להפרטה הזאת מכל קצוות הקשת

5 ביוני, 2009

שלי בנאום בכנסת על הפרטת הקרקעות המתוכננת במינהל מקרקעי ישראל: -- היו"ר אחמד טיבי: אנחנו עוברים להצעה הבאה שעל סדר-היום, הצעות מס' 483, 503, 504, 508, 509, 515, 531 ו-532: הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל היו"ר אחמד טיבי: חברת הכנסת יחימוביץ, בבקשה. שלוש דקות. שלי יחימוביץ (העבודה): שלי בנאום בכנסת על הפרטת הקרקעות המתוכננת במינהל מקרקעי ישראל:

--
היו"ר אחמד טיבי:
אנחנו עוברים להצעה הבאה שעל סדר-היום, הצעות מס' 483, 503, 504, 508, 509, 515, 531 ו-532: הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל

היו"ר אחמד טיבי:
חברת הכנסת יחימוביץ, בבקשה. שלוש דקות.

שלי יחימוביץ (העבודה):
אדוני היושב-ראש, חברי חברי הכנסת, אני רוצה לשתף אתכם בשיעור הפוליטי הראשון שקיבלתי בחיי. זה היה בחודש הראשון שלי כחברת כנסת, בקדנציה הקודמת. גיליתי במפתיע שהפרטת בתי-הזיקוק באשדוד משתנה בניגוד למתווה שאושר בוועדת הכספים, וההצעה הסופית שעולה לאישור הממשלה כוללת בתוכה לא החכרה של 1,100 דונם ליד הים – שעליהם יושבים בתי-הזיקוק באשדוד, אלא העברת הבעלות עליהם לידי מי שיזכה במכרז. ראיתי בזה שורש כל רע, חוסר יכולת לחזור בנו מקץ 50 שנה ולקחת את השטח הזה בחזרה למדינה, וגם שינוי שהוא לא תקין לחלוטין, ומעניק 1,100 דונם ששייכים לציבור, ליד הים, לידי בעל הון אחד – שלימים התברר שזה יהיה צדיק בינו, שהוא עצמו ביקר את המדינה על הנכונות הזאת, אבל אמר: אני איש עסקים. נתנו לי – אני לוקח.
הלכתי לאחד השרים שהיה ביכולתם להשפיע על עצירת המהלך המפתיע הזה, ותיניתי בפניו את כל הערכים, ההנמקות והסיבות למה צריך שלא לתת את הבעלות על הקרקע לידי בעל הון. ואז הוא אמר לי: חמודה שלי, את צודקת במאה אחוז, אבל, על ה- - - שלי – תוסיפו את המלה החסרה – ממילא אני לא אחיה עד אז. רק פרס יחיה. כך נאמרו הדברים מפי אותו שר. הם תמצית השקפת העולם בקליפת אגוז: ממילא לא נהיה כבר, בואו ונפריט עכשיו הכול. או בלשונו של מי שהיה מנכ"ל רשות החברות הממשלתיות – וזה לא האיש מהסיפור הקודם, זו דמות חדשה בסיפורנו – אייל גבאי, שהיום הוא מנכ"ל משרד ראש הממשלה, שאמר בוועדת הכספים על הפרטת בתי-הזיקוק באשדוד: אני רוצה לקבל את הצ'ק הכי גדול שאפשר. זו המטרה שלנו. לקבל את הצ'ק הכי גדול שאפשר. שוב, גם זו תמצית הדברים בקליפת אגוז. כאילו כל מטרת החיים שלנו כאן היא לקבל את הצ'ק הכי גדול שאפשר.

אבל מתברר שההפרטה הזאת, שהיתה רעה וגם הביאה לייקור המוצרים שבתי-הזיקוק מייצרים, ושמטה מידינו 1,100 דונם וכן הלאה – מתברר שזה היה רק הקדימון, הפתיח, הפרומו לאם כל ההפרטות, שמתרחשת עכשיו לנגד עינינו, וקוראים לה, באופן כוזב, הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל. זאת לא רפורמה במינהל מקרקעי ישראל. זאת הפרטת אדמות המדינה. זו הפיכה של מדינת ישראל לבנק לסחר בקרקעות, שבו היא תסחר בקרקעות – בהתחלה במגזר העירוני, ואחר כך הוועדה שהוקמה כבר תאשר את כל היתר במגזר החקלאי. מתישהו הבנק הזה ייגמר. מתישהו אנחנו נגמור להפריט את כל אדמות המדינה, ומה אז? לא סתם מתאחדים סביב ההתנגדות להפרטה הזאת באמת מכל קצוות הקשת – ערבים ויהודים, ימנים ושמאלנים, חילונים ודתיים – כי היא נוגעת בכל עצב אפשרי: ציוני, דתי, צדק חברתי. כסוציאליסטית וציונית כאחת, מכל כיוון אפשרי הרפורמה הזאת מקוממת בי כל נים ועצב, שלא לדבר על כך שהיא אומללה, כמובן, מבחינת תוצאותיה. העובדה שהרפורמה הזאת נכנסת לחוק ההסדרים היא לדיראון עולם. מדובר בהחלטה המהפכנית ביותר בתולדות מדינת ישראל מאז קומה, לא פחות מזה.

היו"ר אחמד טיבי:
תודה רבה.

שלי יחימוביץ (העבודה):
כמובן, אני לא אכנס לפרטים, אבל מראית העין הכוזבת הזאת, כאילו מדובר באיזו רפורמה קטנטונת ובלתי מזיקה רק במגזר העירוני – הכול יהיה בסדר והמון אזרחים ייהנו ממנה, ומה אתם עושים מזה עניין גדול? – זה כמו: קחו זריקה קטנה. זה לא כואב, אבל בתוך הזריקה הזאת יהיה רעל שפשוט ימית אתכם.

היו"ר אחמד טיבי:
תודה.

שלי יחימוביץ (העבודה):
אדוני, ברשותך, לסיום משפט נוסף: אני במיוחד לא מבינה איך הרפורמה הזאת מגיעה מבית-מדרשו של אדם – הרי מדובר בבייבי של ביבי – שגרם למהומות סביב פתיחת מנהרת הכותל, כי זה סלע קיומנו. אז רגע, אפשר למכור את מנהרת הכותל? שאני אבין. בקרקעות האלה אפשר לסחור?

רונית תירוש (קדימה):
- - -

שלי יחימוביץ (העבודה):
על כך נאמר: ביבי לא יחלק את ירושלים, ביבי ימכור את ירושלים. תודה רבה.