גם אני מיקי

4 באוגוסט, 2009
למה נכון שנתחייב לשאת באלפית מעלות תביעת הדיבה שהגיש סמי עופר נגד מיקי רוזנטל (שיטת השקשוקה)?

רגע לפני שעזבתי את ערוץ 2 ועברתי לפוליטיקה, שודר באולפן ששי "גלוי דעת" – הטור הקבוע שלי, שעסק ברעיון המגלומני והמקומם של סמי עופר – לקרוא למוזאון ת"א "מוזאון סמי ואביבה עופר" תנאי לתרומה שיתרום למוזיאון.
ממש במקרה שמורה אחת הטיוטות של הטור במחשב שלי – אני לא משוכנעת שכך בדיוק היה התוצר הסופי אבל הוא בוודאי היה כמעט זהה. הנה הטור ששודר אז, יחד עם הערות העריכה הטלוויזיוניות שהשארתי עבורכם בגוף הטקסט:

--
המוזאון ע"ש סמי עופר
פינה של שלי לאולפן ששי 4.11.05


תיפרדו יפה ממוזאון תל אביב לאומנויות,
VO מוזאון תל אביב
כי בקרוב הוא יהיה מוזאון תל אביב ע"ש סמי ואביבה עופר.
למה לקרוא למוזאון שלם על שם אדם אחד חי וקיים ואפילו שנוי במחלוקת?
כמובן כי הוא תורם כסף.
VO סמי עופר
אלא שסמי עופר תורם עשרים מיליון דולאר, שמממנים פחות
VO האגף החדש
מחצי מעלותו של אגף חדש במוזאון,
VO המוזאון כולו
ופחות מרבע משוויו של הקומפלקס של המוזאון כולו .
V0 רון חולדאי
ראש העירייה רון חולדאי סיפר בישיבה של הנהלת העירייה, שניסה לשדל את עופר להסכים לקריאת אולם אחד על שמו, אבל עופר התעקש –
VO המוזאון כולו
או כל המוזאון על שמו, או שישכחו מהתרומה. כך אמר פטרון האומנויות.
VO מרדכי וירשובסקי + סופר: ח"כ לשעבר מרדכי וירשובסקי, חבר הנהלה וחבר מועצה בעיריית ת"א
זהו חבר הנהלת העירייה מרדכי וירשובסקי שביקש לותר על הדיל.
VO משכן הכנסת
וירשובסקי אמר שאת כל עלותו של בניין הכנסת תרם הברון רוטשילד. מישהו העלה על דעתו לקרוא לו משכן רוטשילד במקום משכן הכנסת?
המשך VO וירשובסקי
"אם היו רוצים לשנות את השם למוזאון רמברנדט, הייתי אומר מילא. אבל מוזאון על שם העשירים אביבה וסמי זה קרתני ולא תרבותי. רווח והצלה יבואו לעם ישראל ממקום אחר".
ההתבטלות ואסירות התודה האלה מפני הכסף, מגוחכים במיוחד כשסופרים מה התורמים נותנים ומה מקבלים.
VO בתי הזיקוק
רק עכשיו חתמו האחים עופר על הסכם עם המדינה שמעניק להם מאה ושלושים מיליון דולאר על חלק בבתי הזיקוק שממילא היו צריכים להחזיר למדינה, בחינם.
VO סמי ויולי עופר
זה הכסף שלנו שהמדינה נותנת להם בגלל רשלנות של האוצר בשעתו.
VO אוניות של צים
ואת מאות מיליוני הדולאר שצים עושה מאז שהאחים עופר קנו את החצי של המדינה הפריירית במחיר מצחיק ומביש,
VO סמי יולי ועידן עופר
ואת הפטורים מארנונה וממיסים,
ותבינו שאת המיליארדים הגדולים אנחנו תורמים להם. את המיליונים הקטנים הם תורמים לנו. "

--

עד כאן הפינה ששודרה. החברה לישראל, של האחים עופר, במכתב מעורכי דין, תבעה התנצלות על מה שאמרתי בטור. חברת החדשות של ערוץ 2 סירבה. לא היה על מה להתנצל.
ואז הגיע מכתב נוסף, ובו איום בתביעה על איזשהו סכום דמיוני שאפילו איני זוכרת את גבהו. עוד הובהר במכתב שהתביעה בכלל תוגש בארה"ב, שכן החברה לישראל היא בינלאומית. ישבו חברי דירקטוריון חברת החדשות ושברו את הראש. היה ברור לכולם שרק לנהל את ההגנה המשפטית, ועוד בארה"ב, יעלה לחברה כ- 2 מליון דולאר. "שלי ממילא עוד רגע נבחרת לכנסת ותהיה לה חסינות", נאמר בישיבה, "ואנחנו נישאר תקועים עם התביעה הזאת שיכולה למוטט אותנו". הוחלט – בלב כבד – לשדר התנצלות.
ההתנצלות שודרה אחרי שכבר פרשתי, אבל אין ספק שהיתה עבורי ובוודאי שעבור חברת החדשות - משפילה ומקוממת, כתב כניעה של העיתונות לשלטון ההון.
שיטת האיום בתביעת דיבה שסכומיה דמיוניים, כשעל האיום חתומים עורכי הדין המובחרים והיקרים ביותר – הפכה לאחד הכלים המרכזיים שמסרסים את התקשורת מהיכולת לעשות תחקירים אמיתיים על בעלי ההון. התחקירים החשובים ביותר אינם נעשים, וכך אנחנו נשארים בדרך כלל עם תחקירים מדומים על פוליטיקאים זוטרים או להבדיל על גנבים קטנים. הכוח האמיתי (לצערי) נמצא בידי בעלי ההון, ועליהם לא תמצאו תחקירים, כי מי יעיז.
מיקי רוזנטל הלך דרך ארוכה, אמיצה ומתישה עם שיטת השקשוקה שלו, שעוסקת בעיקר באחים עופר ובחברה לישראל. היום הוא נתון לאיומה של תביעת דיבה על סך 3 מליון שקלים וחצי, כסף קטן לאחים עופר, כסף גדול מאוד למיקי שהוא איש רגיל שסכום כזה, אם חלילה האחים עופר יזכו בתביעה – פשוט יחריב את עולמו ואת עולמה של משפחתו.

שלושה חבר'ה מצויינים, אסף פרץ, רני בלייר ואורי ענבר - הגו רעיון מדהים לניטרולה ולחיסולה של שיטת ההפחדה הזאת. הם פנו לציבור הרחב, וביקשו להתחייב כי אם מיקי יפסיד – כל אחד מהנענים ישא באלפית מסכום תביעת הדיבה. ככל שיהיו יותר פונים, כך העלות ליחיד תהיה מזערית. אני כמובן נענייתי מייד, ואני מזמינה גם אתכם לעשות כמוני – זו דרך עממית ראויה להילחם בדיקטטורה של ההון. אם אתם רוצים להשתתף, כתבו לgam.ani.miki@gmail.com שזו גם הכותרת של הבלוג הזה.
אני מצרפת את המייל שנשלח אלי אחרי שהצטרפתי, ככל הידוע לי עלה מאז מספר המצטרפים ל – 800. בואו נגדיל את המספר הזה עוד ועוד.


והנה המייל של אסף, רני ואורי:
--
שלום.
ההיענות לקריאה לעמוד לצד רוזנטל ועבודי מחשש שסכום התביעה העצום ימנע בירור הוגן של האמת- מרשימה: חצינו את החצי. למעלה מ-500 אנשים נענו והודיעו על נכונות לשאת בסיכון של אלפית מסכום תביעת לשון הרע שהוגשה נגד מיקי רוזנטל ואילן עבודי בשל סרטם "שיטת השקשוקה".
כל אחד ממקבלי הדוא"ל הזה נמנה/ית עם הציבור הזה.
יש ביניכם מכל טוב: עירונים, קיבוצניקים ומושבניקים, עיתונאים וסופרים, אנשי אקדמיה, פעילים חברתיים, יוצרי קולנוע וטלוויזיה, אישי ציבור, ורבים אחרים, כמעט מכל פינה בארץ.

הצעד הספונטני של קריאה להיחלצות אזרחית להגנה על הזכות לשמוע ולהשמיע, פגש ציבור גדול שהשכיל להבין את הכוח של שילוב ידיים רבות מול העוצמה של גופים עתירי כוח. לכשיושלם המהלך, ייצא מכאן מסר ברור: השימוש בכלים של הפחדה ואיום אינו 'אוטומטי'. לא ניתן להשתמש בו כלאחר יד, משום שהמשמעות של שימוש בכלי הזה ,ללא הפעלת שיקול דעת מעמיק, הוא השתקה אפשרית של כל עיתונאי השוקל להתעמת עם גוף אשר ידו משגת לשלם אגרת בית- משפט של עשרות או מאות אלפי שקלים. אור השמש, כמאמר השופט האמריקאי ברנדייס, הינו עדיין חומר החיטוי הטוב ביותר.
בשלב הזה נמשך גיוס השותפים ליוזמה , עד הגעתו של השותף ה-1,000. במקביל מושלמות ההכנות הלוגיסטיות לקליטה מסודרת של השותפים בתוך חברה נקייה מחובות ומזכויות, מלבד היותה נתבעת במשפט . פנייה מסודרת תיעשה מיד לאחר מכן.

נבקש להודיע לנו במייל חוזר :
א. האם ניתן להמשיך ולשלוח הודעות דוא"ל לכתובתך (לצרכי היוזמה בלבד)?
ב. האם ניתן לפרסם את שמך (במאוחד עם כל המצטרפים, ובסדר אלפבתי) כמי
שהצטרף ליוזמה ומוכן להיות השותף ה-1000?

נבקש גם כי תעשו מאמץ נוסף:
ככל שיקדים ויסתיים גיבוש רשימת 1,000 השותפים הראשונים לתביעה, נוכל לפנות לשלב הבא: פנייה לציבור רחב של 10,000 איש, אשר יבחרו לעמוד לצד הנתבעים תוך סיכון מכסימלי של 350 ₪. התקבלו פניות רבות של אזרחים המזדהים עם מטרות ההתארגנות, אולם אין בכוחם לסכן אלפית מסכום התביעה, גם לא באופן תיאורטי.
נשמח אם תרצו לסייע בהפצת היוזמה. די שכל אחד מכם יפנה אדם אחד המעוניין לתת כתף ולתמוך בכדי לזרז את המעבר לשלב השני של היוזמה: 10,000 מיקי רוזנטל.

אסף פרץ, רני בלייר ואורי ענבר
--