גם אני מיקי רוזנטל

17 באוגוסט, 2009
ליאור דטל, אופיר בר-זהר והילה רז, The Marker

"חתמתי אינסטינקטיווית, תוך שנייה", "חתמתי לאות סולידריות", "חשבתי שאם אני יכול לעשות משהו אז זה לפחות להירתם לרעיון הזה". אלה הם רק כמה מהנימוקים שהביאו אזרחים מהשורה לחתום על עצומה חדשה באינטרנט, ששמה לה ליעד להגיע ליותר מ-10,000 חתימות. לא, לא מדובר ביוזמה חדשה לשלום, להחזרת גלעד שליט או למאבק בנגע האלימות, אלא ביוזמה "גם אני מיקי רוזנטל", שמטרתה לתמוך ציבורית ברוזנטל ובאילן עבודי, יוצרי הסרט "שיטת השקשוקה". .

היוזמה שמכונה בקיצור "גם אני מיקי", קיימת שבועיים בלבד - אבל סחפה כבר כבר 1,519 איש. (מאז פורסמה הכתבה הנ"ל נוספו עוד מעל 200 איש) הבון-טון החדש בברנז'ה, כך נראה, הוא לחבק ולתמוך פומבית ברוזנטל, ובין החותמים עשרות במאים, יוצרים ועיתונאים. חשוב לזכור שלא מדובר רק בהבעת תמיכה ריקה מתוכן. החותמים מתחייבים גם להצטרף כשותפים לחברת ההפקות של רוזנטל, משהו הפקות, וכך לחלוק עמו בסכום שעומד במרכז תביעת הדיבה שהגישה החברה לישראל של האחים עופר נגדו - 3.5 מיליון שקל - במידה שיחויב לפצות את משפחת עופר.

"חשבתי שזה לא הגיוני שהוא יישאר לבד. מי שתובע עיתונאי-חוקר בסכום כזה פוגע באינטרס הציבורי ולא רק בעיתונאי", מסביר האיש שעומד מאחורי היוזמה, עו"ד אורי ענבר, את החלטתו לפנות לציבור ולהתייצב לצד רוזנטל ועבודי. "כאשר מצרפים לתביעה כזו תג מחיר של 3.5 מיליון שקל יש כאן איום והפחדה. זה לא טוב לעיתונאי ובאותה מידה לציבור שבעבורו העיתונאי כותב", הוא מוסיף.

...

נכון להיום, כל משתתף בתביעה לוקח על עצמו סיכון בגובה של כ-2,300 שקל(מאז פרסום הכתבה והצתרפות נוספת של אנשים ירד הסיכון לכ 2000 בלבד) , אם וכאשר רוזנטל יפסיד בתביעה והשופט יפסוק כי עליו לשלם את סכום התביעה המרבי. הסכום יקטן ל-350 שקל למשתתף אם היוזמה תצליח לגייס 10,000 מצטרפים.

"איש לא בדק אם רוזנטל צודק"

כל המשתתפים חתמו על התחייבות בעלת אופי משפטי. לדברי ענבר, הסיבה העיקרית לכך היא בעיקר הרצון להגן על המצטרפים, כך שיהיה ברור לכל שההתחייבות תקפה רק לתביעת הדיבה הנוכחית, ובכל מקרה, הסכום המירבי שייאלץ כל אדם לשלם הוא 3,500 שקל. במקרה שבו מצטרף ישנה את דעתו ויעדיף שלא לשאת בנטל, יחליטו רוזנטל ועבודי אם לדרוש ממנו לכבד את התחייבותו החתומה.

"אף אחד מהמצטרפים לא ביקש לראות את התביעה ולבדוק אם רוזנטל צודק", מתגאה ענבר. "אנשים הבינו שהשאלה מה יהיה בתביעה היא נפרדת מהמרכיב של תג מחיר של 3.5 מיליון שקל. משם נמשיך הלאה. התחלנו מ-1,000 חברים ואנחנו רוצים ש-10,000 איש יצטרפו לעצומה".

ענבר כתב מכתב וביקש מאיגוד הבמאים והתסריטאים, שבעבר עמד בראשו, להפיץ את המכתב בקרב שורותיו. ההתגייסות לא איחרה להגיע. ארגוני היוצרים קידמו את היוזמה באופן אגרסיווי בהודעות דואר אלקטרוני וברשתות חברתיות, ואפילו חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (עבודה) קידמה את היוזמה באתר האינטרנט שלה. "'גם אני מיקי' הוא פרויקט מבריק להגנה על מיקי רוזנטל מפני איומי תביעת דיבה מופרכים של האחים עופר", כתבה יחימוביץ'.

יחימוביץ' אמנם הצטרפה בעצמה ליוזמה, אך מלבדה לא ניתן למצוא ברשימה חברי כנסת. לא ניתן למצוא בה גם בעלי הון, אנשי עסקים מובילים במשק או אנשי ציבור בולטים. רוב הנרשמים, מלבד עשרות העיתונאים והיוצרים, הם אנשים מהיישוב. חלק גדול מהם רשומים תחת ראשי תיבות ושמם המלא ידוע רק למארגני היוזמה.