החוק הביומטרי פוגע בזכויות בסיסיות של כל אדם ומפקיע ממנו את פרטיותו

27 ביולי, 2009
נילי שטיינפלד מתל אביב כותבת לשלי על סכנות החוק הביומטרי, ושלי עונה:
--

לכבוד
חברת הכנסת שלי יחימוביץ'

שלום רב.

שמי נילי וברצוני להפנות תשומת לבך להצעת חוק הכללת אמצעי זיהוי ביומטריים במסמכי זיהוי ובמאגרי מידע, הקרויה גם "חוק המאגר הביומטרי", ואשר זכתה לכינוי (ולגינוי) "חוק האח הגדול". אני רואה בהצעת חוק זו סכנה גדולה מאין כמוהה לזכויות הבסיסיות של אזרחי ישראל, לערכי הדמוקרטיה עליהם מושתתת מדינתנו וכן לבטחונם האישי של כלל אזרחי המדינה. אנו מצויים כיום בשלבי הדיונים על הצעת החוק בועדת המדע והטכנולוגיה, ולפני העברתה להצבעה שניה בכנסת. הזמן דוחק ואילו אני חשה (וכן רבים אחרים מקרב אזרחי ישראל) כי העברת החוק היא מעשה שלא ניתן לחזור ממנו אחורה, וכי מהווה סכנה ברורה ומיידית למדינה ולפרטיה. העברתה באופן כה חפוז, ממש כמעין מחטף, היא עניין שלצערי יהפוך עבור כולנו, כל אחד ואחת מאתנו, לבכיה לדורות.

הצעת החוק בפני עצמה מהווה פגיעה חמורה בזכות האזרחית לפרטיות של אזרחי המדינה. אין לה למדינה זכות לקחת מכל אזרחיה (ללא אשמה ומבלי שיהיו מוגדרים פושעים או חשודים באף מעשה פלילי) את נתוניהם הטבעיים והפרטיים, נתוניהם הביומטריים, ולאחסנם במאגר אחד כולל, נתונים אשר עלולים לשמש לאחר שמירתם כבסיס למעקבים ושליפת מידע על אזרחים בקלות כמעט בלתי נסבלת. אזרחי המדינה אינם "אשמים עד שהוכחה חפותם" ועל כן יצירת מאגר ביומטרי, שיש בה מעין הצהרה ברוח זו, היא פגיעה באזרחים. אך זו אינה הסכנה הגדולה ביותר שמציג המאגר.

הניסיון (העגום, לצער כולנו) מלמד כי אין שום מידע, וודאי שלא במדינתנו, שהוא בלתי-פריץ ושהשלטונות מצליחים לשמרו מפני דליפתו החוצה. ודאי זכורות לך מסקנות מבקר המדינה מד"וח המבקר האחרון, שפרק שלם הוקדש בו לנושא דליפות נתונים פרטיים של אזרחי המדינה, ביניהן נתונים רפואיים, חשאיים וכן מרשם האוכלוסים של מדינת ישראל, שגם ברגעים אלו ממש מצוי לכל דורש בקרב אתרי ניהול קבצים ותוכנות רבות המסתובבות ברשאת האינטרנט. אין מידע שלא ניתן למצוא, ואין מאגר שלא ניתן לפרוץ אליו. בין אם מדובר בגורם האנושי אשר לצערנו, מהווה מקור ראשוני לדליפות מידע כאלו, ובין אם מדובר בגורם הטכנולוגי, ומומחי מחשבים יעידו כי עוד לא נוצר האלגוריתם שלא ניתן לפריצה, או תוכנת האבטחה המושלמת. דליפה של מאגר אוכלוסין היא מסוכנת ביותר, אך דליפה של מאגר המכיל מידע ביומטרי בנוסף על מידע אישי על כלל אזרחי המדינה היא הורסנית וחסרת תקדים. כמו כן, מספר תעודת זהות או מקום מגורים וכדומה, הם ניתנים לשינוי והחלפה. לא כן נתונים ביומטריים. אנו מדברים כאן על אפשרות של גניבת זהות, לא רק גניבת תעודת זהות.

אין מדינה בעולם המערבי כיום אשר קיימים בה, לצד זיהוי ביומטרי, מאגר ביומטרי המכיל מידע על כלל האזרחים, כמו זה המוצע להקמה במדינת ישראל. קיים הבדל עצום בין מעבר לאמצעי זיהוי ביומטריים בלבד, לבין שילובו עם מאגר ביומטרי, ומכתב זה מתאר רק קצה קצן של הבעיות והסכנות הכרוכות במהלך זה. יש הרבה מאוד תחנות באמצע. את הבעיות שמנסה חוק המאגר הביומטרי לפתור ניתן לבצע בדרכים אחרות שלא יעמידו את כולנו בסכנה כה חמורה. אמצעי זיהוי ביומטריים אינם מחייבים הקמת מאגר. אבקשך בכל לשון של בקשה להתערב לפני שיהיה מאוחר מדי ולפחות לשקול חלופות אחרות. בידי מידע אשר יכול לסייע ואשמח לספק מידע נוסף בעניין.


בברכה,
נילי שטיינפלד
תל אביב


--------------

שלום רב,

את בהחלט צודקת. מדובר בחוק מסוכן ביותר, הפוגע בזכויות בסיסיות של כל אדם, מפקיע ממנו את פרטיותו, והופך את חייו לשקופים וגלויים באופן שמזכיר את 1984 של אורוול. בכוונתי להיאבק בחוק וכמובן להצביע נגדו.

בברכה,
שלי יחימוביץ'