חברות שמירה שהפרו זכויות עובדים עשויות לאבד רישיונן

2 בספטמבר, 2009
מיקי פלד, כלכליסט

משרד המשפטים יזמן לשימוע 10 חברות שמירה, ביניהן לפחות אחת מהגדולות בתחום, בשל הפרה חוזרת של זכויות העובדים. במידה ובוועדת הרישוי במשרד ייתרשמו כי החברות מפירות באופן שיטתי את זכויות עובדיהן, הן עשויות לאבד את הרישיון שלהן מטעם המדינה וייאלצו להפסיק את עסקיהן בתחום השמירה.

הרישיון של חברות השמירה מתחדש מדי שנה והוא תנאי הכרחי לפעילותן והוא ניתן על-ידי ועדת הרישוי במשרד המשפטים. עד לשנים האחרונות בדקה הוועדה אך ורק את עמידתה של החברה בחובות הקשורים באחזקת כלי ירייה ועבירות פליליות.

עמדה זו של משרד המשפטים באה לאחר שבשנתיים האחרונות גיבשו במשרד נתונים על מספר ההתדיינויות של החברות בבתי הדין לעבודה, כמו גם על עבירות פליליות של החברות כגון אי-תשלום שכר מינימום, אי-מתן תשלום שעות נוספות וכדומה. הפניה למשרד המשפטים בבקשה שיתחיל בהליך נעשתה על-ידי ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) ועו"ד ערן גולן מעמותת קו לעובד.

יחימוביץ' מברכת את שר המשפטים יעקב נאמן, את הוועדה ואת העומד בראשה עו"ד חיים קלוגמן על הצעד שעשו. "ענף השמירה מעסיק עשרות אלפי עובדים, מהם רבים מהקבוצות החלשות ביותר בחברה הישראלית. הענף מתאפיין בהפרות שיטתיות של חוקי העבודה, שכל מטרתן להגדיל את רווחיהן של חברות השמירה - על גבם של השומרים והמאבטחים שהפכו לעובדים המנוצלים ביותר בישראל. צעדיו של שר המשפטים הם בגדר פריצת דרך ותיקון עוול".