המדינה לא תחדש רישיון לחברות שמירה שמנצלות עובדים

2 בספטמבר, 2009
לירן דנש, nrgמעריב

מהפכה בגישת המדינה כלפי חברות השמירה והאבטחה: משרד המשפטים קבע כי הרישיון של חברות המפרות את חוקי העבודה ומנצלות עובדים לא יחודש, ובכך קיבל את עמדת ח"כ שלי יחימוביץ (העבודה) ו"קו לעובד".

חברות השמירה אינן יכולות לפעול בלי רישיון, שמעניקה לו ועדת הרישוי במשרד המשפטים ומתחדש מידי שנה. ועדת הרישוי כוללת גם נציגים ממשרדי הביטחון, ביטחון הפנים וראש הממשלה ועד כה היא בדקה רק אם החברות עומדות בחובות הקשורים באחזקת כלי ירייה ועבירות פליליות. זאת על אף שלוועדה יש אפשרויות מנהליות וחוקיות מרחיקות לכת לתיקון עוולות ועבירות על חוקי העבודה שמתבצעות על גבם של העובדים.

ח"כ יחימוביץ' ועו"ד ערן גולן מעמותת "קו לעובד" פועלים בשלוש השנים האחרונות כדי לגרום לוועדה לא לאשר באופן אוטומטי את הרשיון של חברות, אלא לבדוק בצורה יסודית את עמידתן בחוקי העבודה. הפעילות כללה קידום הצעת חוק, הגשת שאילתות לשר המשפטים, כתיבת מכתבים לשר המשפטים ולוועדה והשתתפות בישיבות הוועדה.

"צעדיו של שר המשפטים הם בגדר פריצת דרך ותיקון עוול", מסרה היום יחימוביץ, "ענף השמירה מעסיק עשרות אלפי עובדים, מהם רבים מהקבוצות החלשות ביותר בחברה הישראלית. הענף מתאפיין בהפרות שיטתיות של חוקי העבודה, שכל מטרתן להגדיל את רווחיהן של חברות השמירה - על גבם של השומרים והמאבטחים שהפכו לעובדים המנוצלים ביותר בישראל".