ח"כ שלי יחימוביץ': "אין סיבה שהציבור יממן את לבייב" - TheMarker

25 באוקטובר, 2009
מאת צבי זרחיה

ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) טוענת כי המחקר של חברת גיזה מוכיח כי אפריקה ישראל מסוגלת לעמוד בפירעון חובותיה ואין סיבה שהציבור יממן את בעליה, לב לבייב. "אם מחזיקי האג"ח ישלמו את חובות לבייב, יהיה אפקט דומינו וחברות נוספות יבינו שאפשר לעשות סיבוב על גבו השחוח של הציבור", ציינה יחימוביץ'.
לדבריה, "במחקר של גיזה זינגר אבן שהועבר לידי, יש ניתוח משכנע ובהיר שמסקנותיו ברורות: אפריקה יכולה לעמוד בתשלום כל חובותיה. אלא שנראה שאפריקה, וכנראה גם בנק הפועלים שרואה את שווי בטחונותיו יורד, נחושים בדעתם להתרים את הציבור כאילו היה מדובר במבצע התרמה למען נזקקים. אנחנו רואים כאן בעל שליטה שמעביר נכסים כלכליים מבעלי האג"ח לבעלי המניות, שעה שהוא עצמו הגדול מבין מחזיקי המניות, ובאותה עת הוא גם מתעקש שלא להיפרד מהן בשום פנים ואופן".
עוד אמרה יחימוביץ': "אפריקה היא עסק חי שמשלם משכורות ומשלם לספקים. כך הוא צריך לשלם למחזיקי אג"ח ט' שאמורים לראות את כספם כבר בנובמבר. זוהי שעת מבחן: אסור שהציבור ישלם את חובותיו של לבייב, משום שכל העיניים נשואות אל העסקה הזאת, ובתור מחכות עוד חברות רבות שמצבן גרוע בהרבה משל אפריקה. אם יתברר לכולם שהציבור מממן את אפריקה, יתרחש אפקט דומינו וחברות רבות יתבעו הסדר דומה לעצמן - הכל על גבו השחוח של הציבור".
יחימוביץ' תדרוש לכנס את ועדת הכספים לדון בעניין. ביום רביעי הקרוב תתכנס ועדת הכספים לדון בעסקת צים, לבקשתם של חברי הכנסת כרמל שאמה ושלי יחימוביץ'.