שלי יחימוביץ': "השליטה של דנקנר במשק מדאיגה; הוא האדם החזק במשק"

4 בנובמבר, 2009
צבי זרחיה, The Marker

בהופיעה בוועדת הכספים נמנעה הבוקר רונית קן, הממונה על ההגבלים העסקיים, להתייחס לבדיקתה בעניין עסקת משאב-הנסון, ואולם, ניתן היה ללמוד על עמדתה הכוללת כשמתחה בקורת חריפה על ההחלטה להטיל ערובה על יבואני קרטון ובכך לגרום לחיזוק כוחה של נייר חדרה מקבוצת IDB שהינה מונופול בתחום הקרטון.

...

חברת הכנסת שלי יחימוביץ (עבודה) אמרה כי "השליטה של נוחי דנקנר במשק הישראלי בכלל ולאוו דווקא בשוק הספציפי מדאיגה אותי - יש לה נגזרות שליטה בתקשורת ובשוק הפרסום. מדובר באדם החזק ביותר במשק יותר מכל פוליטיקאי. אל תתחילו להאבק בשליטה דרך פגיעה במקומות עבודה ובתעשיה".עוד אמרה כי "מונופול הוא לא בהכרח דבר רע ותחרות לא בהכרח מביאה לירידת מחירים".

חבר הכנסת חיים אורון (מרצ) שיזם את הדיון והזהיר מפני חיזוק המונופול של נשר שאל "כמה עובדים יש רק בנשר? יש דו"ח מזרה אימים של התאחדות הקבלנים לעליית מחירי הדירות ב-10% אם יאושר המיזוג. אם נשר תשתלט על הנסון יהיה מונופול נורא ואיום. מדובר בחיבור של 2 גופים בעלי כוח עוצמתי", הזהיר אורון. יחימוביץ השיבה: "אני לא חיה מהפה של התאחדות הקבלנים. זו לא תורה מסיני".

לראשונה מאז פורסם כי חברת משאב מקבוצת IDB (0.0% , 8980.0) מבקשת לרכוש תמורת 450 מיליון שקל את חברת חומרי הבניין השניה בישראל - הנסון ישראל, התייחסה לעסקה הממונה על ההגבלים העסקיים, רונית קן. על המיזוג אמרה:"אנחנו בוחנים את המיזוג מזה כחודשיים. מדובר במיזוג מורכב ועל כן הוצאו דרישות נתונים מקיפות לכל הנוגעים בדבר. אנחנו בשלב בחינת הנתונים הכלכליים והעמדה שלנו טרם גובשה.

לטענת המתנגדים לעסקה, אסור לאשר אותה מכיוון שלקבוצת IDB ולחלק מבעלי השליטה בה, דריסת רגל עמוקה בשוק הבינוי שבאה לידי ביטוי בין היתר בשליטה במפעל נשר שהוא מונופול בתחום המלט, שליטה בחברת תעבורה תפזורת שהיא מונופול בתחום שינוע המלט וכן שליטה בתחום חומרי הנפץ למחצבות. לטענתם של אלה העסקה תיצור שליטה אנכית על שוק הבינוי השלבים המוקדמים של חומרי הגלם ועד לחברות הבניה עצמן.

בדיון לקחו חלק חברי כנסת רבים וכמו כן השתתפו בכירים מהתאחדות הקבלנים המתנגדים לקיום העסקה ובהם נשיא ההתאחדות ניסים בובליל ומנכ"ל ההתאחדות יוסי גורדון. נכחו עוד נציגי חברת הנסון והתאגיד הגרמני היידלברג צמנט שבבעלותו נמצאת החברה, נציגי חברת שפיר שהתמודדה אף היא על רכישת החברה. מעל כל אלה בלטו לוביסטים רבים שפועלים בשמם של בעלי העניין בעסקה והמתנגדים לה. בפתח דבריה אף ציינה ח"כ יחימוביץ' כי מדובר בכמות נכבדת של לוביסטים שאיננה שכיחה בדיונים של ועדת הכספים.

ראו גם  בגלובס ובישראל היום