על השפתון שקניתי בקניון ועל הקשר שלו לזכויות עובדים כמאבק על כבוד האדם וחירותו, ועל החוק ה-20 שלי

12 בדצמבר, 2009

שלום לכולכם,

 
"כשהגיע תור הקלדת הקוד שעל אריזת השפתון אמרה לי הקופאית במאור פנים: 'מגיע לך צלצול בפעמון! את תורמת!' ועוד לפני שהבנתי מה מתרחש, היא התכופפה, שלפה מתחת לדלפק פעמון ענקי – לא פעמון כדימוי, אלא פעמון אמיתי ענק – וצלצלה בו כמה צלצולים. המוכרות, שאגב לא היו להן כיסאות וממילא עבדו בעמידה, הפסיקו את עבודתן ומחאו לי כפיים בהשתאות צייתנית על תרומתי הגדולה..." כנסו לנאום שלי ביום הבינלאומי לזכויות אדם, על הפרת זכויות אדם בעולם העבודה ועל הפער בין נדבה מיוחצנת לבין פרנסה בכבוד.
 
החוק ה – 20 שלי עבר בקריאה שנייה ושלישית ונכנס לספר החוקים – זה חוק הזכות ליציאה לשרותים, תיקון לחוק שעות עבודה ומנוחה שמחייב מעסיק לאפשר לעובד יציאה לשרותים וגם לבנות מתקן שרותים נאות במקום העבודה. הנה ראיון בהכל דיבורים רגע לפני ההצבעה, נאום קצר לסיכום, וקצת תקשורת.
 
סבלים, מורים, מרצים, ואחרים, הם קורבנות של שיטת העסקה מכוערת במיוחד: פיטורים חוזרים ונשנים מאותו מקום עבודה כדי שלא יזכו לרצף זכויות. חוק שלי שישים קץ לתופעה התקדם ועבר בקריאה ראשונה, הנה הנאום במליאה, וכמוהו, בקריאה ראשונה, עבר גם חוק להרחבת ההגנה מפני פיטורים על נשים בטיפולי הפריה, והנה הנאום.
 
הו, הרוחניות. אילן בן דב ופרטנר כמשל. הרוחניות של כמה מעשירי המשק והפילנתרופיה בשקל שלהם מול היד הקלה בפיטורי עובדים שלהם מעוררת בי דחיה. כנסו לראיון שלי בעניין זה בערוץ 2.
 
אלף עובדי תפרון בסכנה. עוד סיבוב של המשקיעים על מפעל שלם ואלף עובדיו בתפרון, והמדינה יושבת בצד וטומנת ידיים בכיסים.
 
למלחמה יוצאים בקלות ולהסכם מדיני צריך משאל עם?הצבעתי נגד חוק משאל עם. זה חוק עוקף בחירות דמוקרטיות. למה בשביל לצאת למלחמה, לפגוע פגיעה קטלנית בפנסיות שלנו, ולהפריט קרקעות ובתי כלא – מספיקה החלטת ממשלה או כנסת, ובשביל תהליך מדיני צריך משאל עם? גם נגד הביומטרי הצבעתי. גם במתכונתו ה"מרוככת" הוא חוק אורוולייני שפוגע בזכויות אדם.
 
על שש ניידות משטרה שבאו לשבור התארגנות עובדים, ועל ניצול של עובדי החינוכית – כנסו לפרוטוקול של ויכוחים שלי עם השר לבטחון פנים ועם שר המשפטים במסגרת "שעת שאלות" בכנסת.
 
חג חנוכה שמח,
שלכם,