שלי לרם כספי: "יש להטיל מס עיזבון על העשירים בישראל"

17 בינואר, 2010

 

חיים ביאור, The Marker
 
"אני בעד הטלת מס עיזבון על עשירים בעלי רכוש ביותר מ-10 מיליון דולר" - כך אמרה ח"כ שלי יחימוביץ' ביום שישי, בעימות פומבי בינה לבין עו"ד רם כספי שנערך במסגרת "קתדרה" במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב.
 
על כך הגיב כספי: "לא יקום ולא יהיה. לא יהיה אצלנו מס עיזבון ולא מס מתנות, ואם תעשי את זה, מפלגת העבודה תרד מ-13 מנדטים לשלושה בלבד". כספי נימק את התנגדותו למס העיזבון בעובדה שהוא אמור לחול על הון שכבר שולם עליו מס.
בעימות, שאותו הנחה נחמיה שטרסלר, עורך בכיר לכלכלה וחברה ב"הארץ", אמר כספי, המייצג חלק מהטייקונים: "אני מוכן להצטרף למאבקה של יחימוביץ' ולייצג גם מקבלי שכר מינימום, כמו מאבטחים, עובדי ניקיון וקלדניות".
 
זו היתה תגובתו של כספי לקריאתה של יחימוביץ' לכספי "להילחם יחד אתי את מלחמות המאבטחים, קלדניות בתי המשפט, עובדי הניקיון, עובדי הקבלן - אנשים שאין להם פה אך זקוקים לשירותיו של עו"ד כמו כספי".
 
יחימוביץ' התלוננה כי כאשר דנים בוועדות הכנסת בעניינים הנוגעים לאינטרסים של הטייקונים, הישיבות מלאות בלוביסטים, אך כאשר הדיונים נוגעים להגנה על עובדים חלשים, החדר כמעט ריק.
 
כספי, המייצג בין היתר את נוחי דנקנר, בעל השליטה באי.די.בי, הודה כי ביקורו של שר האוצר, יובל שטייניץ, במשרדיו של דנקנר, לפני ימים אחדים, היה בו טעם לפגם, "נכון היה שדנקנר יגיע לפגישה במשרדו של שטייניץ", אמר.
 
אבל, לדברי כספי, "הביקור של שר בממשלה אצל אדם כדוגמת דנקנר אינו מלמד שטייקונים שולטים בסדר היום בישראל. כלי התקשורת משפיעים על המהלכים במשק הרבה יותר מקהילת העסקים".
 
יחימוביץ' תקפה את התופעה שבה פקידים בכירים במשרדי הממשלה ממנפים את הקשרים שיצרו כמשרתי ציבור "ורותמים עצמם בחמדנות לטובת בעלי הון", כאשר הם עוזבים את תפקידם.
 
כספי האשים את יחימוביץ' בהפרחת סיסמאות "ופגיעה באנשים יקרים כמו ניר גלעד". הוא הזכיר שגלעד עבר לנהל את החברה לישראל רק אחרי תקופת צינון של כשלוש שנים שבהן עבד בחברת הביטוח מגדל. יחימוביץ' קטעה אותו ואמרה: "אני מצדדת בהצעה לקבוע שנת צינון גם למעבר של שרים וחברי כנסת למגזר העסקי".
 
כספי הגיב: "אני נגד. הצינון אינו משיג שום מטרה".
 
יחימוביץ': "אתה רוצה שארפה מהטייקונים, קומץ של חזקים שאתה מקורב להם ומתפרנס מהם טוב מאוד". כספי לא נותר חייב: "בהשתלחויותייך נגד הטייקונים את עוד תגרמי לעשירים לעזוב את הארץ".