איתמר כהן למנכ"ל פסגות רועי ורמוס: "התנגד להענקת האופציות לניר גלעד, וקרא לשאר הגופים המוסדיים לעשות כמוך"

11 בפברואר, 2010

מכתב גלוי לרועי ורמוס, מנכ"ל "פסגות"

שלום רב,

בשנה האחרונה נאלץ ציבור השכירים והגמלאים בישראל לסבול פגיעה בחסכונותיו.  זאת, לאחר שהתברר לכולנו, שאפילו חברות גדולות ובעלות מוניטין כמו "אפריקה ישראל" ו"צים" עשויות להיקלע לקשיים.

בכל הקשור להגנה על כספי החוסכים, "פסגות" הוכיחה את עצמה כבית השקעות מהמובילים בארץ. הקו הפעלתני והתקיף שנקטת הוכיח את עצמו – בדמות הסדר חוב משופר עם "אפריקה ישראל". בכך הצלתם מאות מיליוני שקלים עבור ציבור העמיתים והמשקיעים. נראה  כי הציבור הרחב יודע להעריך זאת, ולהבחין מי מגן באמת על כספו – וראייה לכך היא ההצלחה הגדולה של "פסגות", ואיתנותה גם בתקופות משבר.

אלא שהגנה על כספי החוסכים חשובה לא רק בשפל – אלא גם בגאות. כעת, משחזר השוק לגאות, אנו עדים לכך, שבעלי השליטה והמנהלים בחברות ציבוריות שבים ליטול לעצמם ולמקורביהם משכורות אסטרונומיות – על חשבון שאר בעלי המניות, או מחזיקי האג"ח.

דוגמא קיצונית לכך היא חלוקת האופציות לאחרונה בכי"ל. בעלת השליטה בכי"ל, החברה לישראל, גרמה בתקופה האחרונה לנזק כבד למי שהחזיקו במניות שלה או באג"ח של "צים", שנקלעה לחובות, בעיקר בעקבות עסקאות בעלי עניין במאות מיליוני דולרים. ואילו עתה, כי"ל מתכוונתלחלק למנהלים הבכירים אופציות בשווי מצטבר של 200 מיליון ₪. בפרט, כי"ל מתכוונת להעניק למנכ"ל החברה, מר ניר גלעד, אופציות בשווי של 14.8 מיליון ₪.

ברי לכל, שמנהלים מוכשרים צריכים להרוויח שכר גבוה מאוד – אך יש גבול לכל תעלול. בפועל, כאשר החברות מפסידות – הציבור הרחב משתתף בהפסדים; ואילו כאשר החברות מרוויחות – בעלי השליטה ומקורביהם חופנים את מירב הרווחים לכיסיהם, ומותירים לציבור הרחב ולעובדים הזוטרים בחברה רק פירורים.

לא במקרה ציינתי גם את העובדים הזוטרים בחברה: לכי"ל יש עבר עשיר במיוחד בסכסוכי עבודה מתמשכים – דבר שעשוי לפגוע ביציבות החברה לטווח הארוך.

לפיכך, טוב תעשה כי"ל אם היא תשכיל להשקיע יותר בשיפור זכויות העובדים ו/או במתן דיבידנד לכלל בעלי המניות.

חבריי ואני, פעילים חברתיים, קנינו מניות של כי"ל בסכומים סמליים, ומתכוונים להגיע לאסיפת בעלי המניות כדי לטרפד את חלוקת האופציות למר ניר גלעד.

בפועל, אנו נאלצים לבצע, בהתנדבות, את מה שאתם, הגופים המוסדיים – מחויבים לבצע, מתוקף ההסכם שלנו, החוסכים, איתכם. אנו משלמים לכם דמי ניהול כדי שתייצגו אותנו כראוי, ותמנעו מבעלי השליטה לפגוע בזכויותינו.

אני קורא לך להתנגד להענקת האופציות לניר גלעד, ולקרוא לשאר הגופים המוסדיים לעשות כמוך.

לפני שהתפרסמו החשדות של השבועות האחרונים, "פסגות" בראשותך היתה הראשונה להגן על כספי החוסכים, והיא "משכה" אחריה את שאר הגופים המוסדיים. אני מקווה שכך יהיה גם הפעם.

בכבוד רב,

איתמר כהן,

בלוגר ופעיל חברתי – ושכיר, שמבוטח באמצעות "פסגות".