זבל מי שמנצל

9 במרץ, 2010

נועם פורר

לפני מספר חודשים, הבנתי שלמרות שאני מגדיר את עצמי כבעל תודעה מעמדית מפותחת, אין לי באמת מושג איך קוראים לעובדות הניקיון בבניין שלי. בשונה מהמזכירות, הספרניות ואפילו עובדי האחזקה – עובדות הניקיון שקופות עבורנו, ציבור הסטודנטים. מעבר לכך שאנחנו לא יודעים את שמן, אנחנו לא יודעים מה הצרות והבעיות שלהן, אנחנו לא יודעים האם הןצריכות עזרה.

אנחנו גם לא יודעים שהן מנקות את הכיתות וחדרי השירותים שלנו בשש בבוקר, בשלוש בצהרים ובעשר בלילה. וגם אם אנחנו יודעים, לא תמיד אכפת לנו.

כשעצרתי לחשוב על זה, נזכרתי באותה עובדת ניקיון שניקתה את בית הספר היסודי בו למדתי, שהייתה עובדת עירייה מן המניין, נהנתה מכל התנאים הסוציאליים שהגיעו לה כחוק וכנראה משתכרת היום תודות לכספי הגמלאות שהופרשו עבורה. אותה עובדת שידענו, הילדים, איך קוראים לה, מתי הבן שלה מתחתן ואיפה היא עושה את החג. עובדת שהועסקה בבית הספר במשך שנים והייתה גאה בו, לא עובדת שתומרנה ממקום עבודה לאחד לשני כסחורה עוברת לסוחר, בהתאם לשיקולי הרווח של מעסיקה.

בחודש אוקטובר האחרון, אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב נאבקה באחת מחברות כוח האדם המפעילות את מערך הניקיון בקמפוס, זאת לאחר שהיא ניסתה לשנות לרעה את תנאי ההעסקה של עובדות הניקיון ואיימה לפטר את מי מביניהן שתסרב לדרישתה.
ההנהלה לא סופרת את הוועד
המפגש הראשוני הזה גרם לנו להבין משהו פשוט: משרתות מועסקות בקמפוס שלנו. עובדות שקופות. שיחות שנעשו עם רבות מהעובדות העלו שהן לא מקבלות דמי נסיעות, דמי הבראה ודמי מחלה, המגיעים להן יל פי חוק, וכשהן מבקשות לפדות ימי חופשה הקבלן מאיים לפטרן. כמו כן, הן פנו באופן פרטני לאוניברסיטה בשנים האחרונות בתלונות על תנאי העסקתן אך לא קיבלו מענה.

בשבוע שעבר, כשהעובדות חזרו מחופשת פורים, הן הופתעו לגלות מכתבי פיטורין. מסתבר שאוניברסיטת תל אביב עומדת לצאת למכרז חדש ושוב העובדות יועברו למעסיק חדש או

למקום עבודה אחר, מבלי שזכויותיהן תישמרנה. פה הגיע הרגע להתערב. בסיוע סטודנטים שהתנדבו לעזור, העובדות הוחתמו על טפסי הצטרפות להסתדרות העובדים החדשה ולמעשה הקימו ועד עובדים יציג, שגם אותו הנהלת האוניברסיטה מסרבת לספור.

אחרי שהבנו שהאוניברסיטה לא מתכוונת להפסיק את ההעסקה הפוגענית, אלא רק מתכוונת להעמיק אותה, החלטנו להציף את השירותים ברחבי הקמפוס בשלטים בהם כתוב באותיות של קידוש לבנה צמד המילים: "לא תקין", ומתחתיהן הבהרה כי זה ממש לא תקין שהאוניברסיטה מעסיקה באופן פוגעני מאות עובדות.
נעצור את מירוץ החיים הסטודנטיאליים
בנוסף, יצאנו בקמפיין הסברה מאסיבי באוניברסיטה וברשת האינטרנט. ח"כ שלי יחימוביץ' הגדירה את צעדי האוניברסיטה כ"התנהלות מקוממת שהחליטה לצאת למכרז חדש תוך רמיסת זכויות של עובדות קשות יום". אני אעדיף לקרוא לאוניברסיטה בה אני לומד פושעת שדורכת ללא רגש ובצורה ביזיונית על החירויות הבסיסיות ביותר של עובדיה. ככה.

היום, מאות סטודנטים עומדים להפגין מול בניין המנהלה נגד ההעסקה הפוגענית של העובדות ובדרישה להחזיר להן את כל הכספים שנגנבו מהן לאורך השנים. בנוסף, הם ידרשו שבמידה ותוחלף חברת הקבלן הנוכחית באחרת, העובדות תקבלנה את הפיצויים ודמי הפיטורין המגיעים להם.

אני וחבריי נעצור את המירוץ המטורף של החיים הסטודנטיאליים, הנעים ממשמרת לילה בעבודה לעוד בחינה, ונפגין לא רק נגד רמיסת זכויות של עובדות באמצעות הגידול הסרטני בכלכלת ישראל המכונה "העסקה באמצעות קבלן כוח אדם", אלא בעיקר נגד הפיכתה של החברה הישראלית, ואוניברסיטת תל אביב בתוכה, לחברה מנוכרת ונצלנית. היום, אנחנו הולכים להראות שלעובדות הניקיון יש קול שיישמע היטב בקמפוס, ואנו מתחייבים להמשיך להשמיע אותו.

נועם פורר הוא סטודנט לתואר ראשון במדע המדינה ופעיל באגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב