שיעור אצל איתמר

8 במאי, 2010

איתמר כהן נותן שיעור לדוגמא: איך להיות בלוגר ופעיל חברתי – שהוא גם אידיאליסט וגם אפקטיבי

מכירים את רם כספי, פרקליטם ומגינם של העשירים והחזקים, והוגה שיטת השקשוקה? זה שחושב שהמשטרה צריכה להתעסק בפושעים הקטנים ולהניח למושחתים הגדולים לנפשם? בשבוע האחרון נאלץ כספי להתפטר בבושת פנים, מתפקידו כבורר בפרוייקט הרכבת הקלה. זה אחרי שהבלוגר והפעיל החברתי איתמר כהן עלה על ניגוד עניינים שכספי לא דיווח עליו. מי שרוצה ללמוד איך אזרח יחיד, חכם, עקשן וחרוץ מטריד באופן מופלא את הדגים השמנים ומחולל שנוי, מוזמן לקרוא את הכתבה שהתפרסמה השבוע בדמרקר בעניין הזה.

איתמר הוא הממציא של דרך המאבק בבעלי ההון באמצעות רכישה של מניה/אג"ח בחברות, בעלות של שקלים בודדים, כדי להגיע לאסיפת בעלי מניות ולהשפיע על ההחלטות לטובת הציבור הרחב. את השיטה הזאת למדתי ואימצתי ממנו, ובכנס שוק ההון שלנו הונחו המשתתפים איך קונים מניה ומשפיעים. השבוע היתה לאיתמר הזדמנות להשתמש במניה שלו. הוא הופיע לאסיפת בעלי המניות של כי"ל, והביך את בעלי השליטה בסדרת קושיות שהציג (ושפורסמו) למה מנכ"ל החברה ניר גלעד שווה, לעזאזל, מליונים רבים כל כך. אגב, ניר גלעד, להזכירכם, היה החשב הכללי באוצר כשנתן למשפחת עופר מתנה יפה ומושחתת, על חשבוננו, בסך 130 מליון $ במה שנודע אחר כך כ"שקשוקה". כן, אותה שקשוקה שבישל כספי מהפסקה הקודמת, ועכשיו חוזרת לגלעד בצורת קוויאר יקר כשהוא עובד אצל אותה משפחת עופר ממש.

איתמר הוא מרצה באוניברסיטה, נשוי ואבא לילדה, רוכב אופניים - ומוצא זמן ויצירתיות לתיקון פניה של החברה. הוא פעיל למען צדק חברתי, כלכלי וסביבתי, חשיפת שחיתויות ומאבק נגד פגיעת בעלי ההון בערכים ובאינטרסים של הציבור.

הפעילות שלו היא ערכית באופן מוחלט וצרוף, בלי שום כוונה לרווח כלשהו או להשגת יתרון לעצמו. די לו בהעלאת הנושא ובהנעתו קדימה עד להשגת תוצאות. כוחו לא רק באידיאולוגיה שלו, אלא גם ביכולת מוכחת להשפיע באופן מהותי ומעשי על סדר היום במדינה. הוא הביא לכך שמענקים לא ניתנים יותר בלי בדיקה יסודית למפעלים מזהמים, הוא היה שותף אפקטיבי להדהים ברשת ויצר מצגת משפיעה במאבק נגד הפרטת הקרקעות והעברתן לידי בעלי הון, הוא תבע מהאחים עופר לשלם בעצמם את סרט התגובה ל"שיטת השקשוקה" ולא לגלגל ההוצאה על הציבור, הוא חשף את ניגודי העניינים של ירום אריאב שפעל להדחתו של ירון זליכה, ועוד ועוד, הרשימה באמת ארוכה. כמובן שלפעילות שלו יש גם אפקט קבוע ומטפטף של השפעה על התודעה, אפקט שחשיבותו עולה אפילו על הישג כזה או אחר.

אנחנו חיים בעידן שבו בעלי ההון מצויידים בכוח עצום, בוודאי רב מזה של הפוליטיקאים. למעשה אנחנו עדים לחזרתו של המשטר המלוכני, שבו המלך עושה כרצונו ומוריש את כוחו לצאצאיו מבלי שיצטרך להיבחר באופן דמוקרטי. את בעל ההון גם אי אפשר לבקר, שכן הוא שולט על כלי התקשורת, בין אם בבעלות ישירה ובין אם כמפרסם. בתקופה כזאת קל מאוד להתייאש ולהרים ידיים. לומר ש"הכל רקוב", "כולם מושחתים", ושאין מה לעשות. מרמור, יאוש, הרמת ידיים – אלה לא תכונות שאיתמר מכיר, והאופטימיות שלו, יחד עם הביקורתיות העזה והיכולת לתרגם אותה לצעדים מעשיים ומוכווני מטרה, גם אם לא תמיד הם מצליחים – הופכות אותו למה שהוא. הוא משתמש באופן מופתי באינטרנט להפצת רעיונותיו ולהכוונת פעילים אחרים. ער בצורה חדה וביקורתית לכשלי הכלכלה, המוסר והצדק, אבל אף פעם לא מפנה את האנרגיות שלו לקיטורים ולתלונות, אלא תמיד מחפש דרכים מקוריות ורבות עוצמה לפעולה. נקי כפיים, אידיאליסט, מלא כוונות טובות - וגם אפקטיבי ומשפיע. לראות, להעריך, וללמוד.

וכמובן, כנסו לבלוג המעולה שלו ולעוד קישורים עליו באתר שלי.