המדינה מודה: אין אכיפה של חוקי העבודה בעובדי צווארון לבן

7 ביוני, 2010
שי ניב, גלובס
 
במשרדי התמ"ת והאוצר התגאו לאחרונה בעובדה שמספר הפקחים האמונים על אכיפת חוקי העבודה במשק גדל בשנים האחרונות מ-19 בלבד ל-100. רק הצעתו של חבר הכנסת עמיר פרץ להעלות את שכר המינימום גרמה למשרד האוצר "לירות לעצמו ברגליים", כשהודיע כי יש למקד את המשאבים בהגברת האכיפה, ולא בהעלאת שכר המינימום. במילים אחרות, גם במשרד האוצר נאלצים להודות כיום כי האכיפה הקיימת אינה מספיקה, אולם ספק אם מספר הפקחים עומד לגדול.
 
מסמך שעליו חתום שר התמ"ת, בנימין (פואד) בן אליעזר, המתפרסם כאן לראשונה, מעיד עד כמה חמורה העובדה ש-100 פקחים בלבד אמורים לפקח על חוקי העבודה של 2.8 מיליון שכירים במשק. על פי המסמך, שהוגש כתגובה לשאילתא ישירה של חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (עבודה), מתברר כי פקחי המשרד לא מבצעים אכיפה יזומה של חוק שעות עבודה ומנוחה בשורה של ענפים ותתי-ענפים במשק. למעשה, מדובר בתפיסה שנויה במחלוקת, לפיה נוכח בעיית כ"א מוטב למקד את האכיפה רק בענפים של "צווארון כחול".
 
כך למשל, פקחי המשרד לא מגיעים באופן יזום למשרדי עורכי דין, משרדי אדריכלות, משרדי פרסום, תחנות טלוויזיה ורדיו, משרדי חקירות ומשרדים העוסקים בייעוץ מס. בכל אחד מאלה ישנם מתמחים ועובדים צעירים שעובדים לעתים מסביב לשעון, מבלי שמשולמים להם שעות נוספות, כפי שקובע החוק. בתחנות הרדיו והטלוויזיה מועסקים עשרות תחקירנים שמתלוננים זה שנים על תנאי עבודה נצלניים. יחימוביץ' שאלה אם נעשתה אכיפה יזומה בקרב עובדים אלה בשלוש השנים האחרונות, ונענתה בשלילה. החקירות היחידות שנפתחו בענפים האלה הן תוצאה של תלונות פרטניות מצד עובדים, ולא של פעולה יזומה.
 
...
 
"עובד במפעל, גם אם הוא מרוויח שכר מינימום, מוגן ברוב המקרים מפני עבריינות, לרוב בזכות הסכמים קיבוציים ואיגודים מקצועיים", טוענת ח"כ שלי יחימוביץ'. "דווקא עובדי צווארון לבן חשופים לעבריינות הרבה יותר מסיבית, והחובה שלנו היא לשמור על הזכויות של מעמד הביניים", היא מוסיפה. לדברי יחימוביץ', עובדי הצווארון הלבן נופלים קורבן להיעדר האכיפה, במיוחד לנוכח ההתפתחויות בשנים האחרונות שהביאו לשחיקת ההסכמים הקיבוציים. "גם הם לא מצליחים לגמור את החודש, גם להם קשה מאוד לקחת משכנתה וגם הם נקרעים בשביל לשלם את הגן לילדים", היא קובעת.
 
ליחימוביץ' אין ספק כי מספר פקחי העבודה בישראל הוא מגוחך, ומספיק להיווכח כי כשלמדינה אינטרס לאכוף משהו היא עושה את זה: מספר פקחי מס ההכנסה עומד, לדבריה, על 5,000, מתוכם אלף פקחי שטח. כשזה נוגע לכסף ולא לזכויות עובדים, כך נראה, יש תקנים לכוח אדם. למרות זאת, יחימוביץ' סבורה כי גם ללא תוספת בכוח אדם אפשר להגביר את האכיפה באותם ענפים. "מספיק שיבקרו יום אחד במשרד עורכי דין גדול או בחברת הפקות לטלוויזיה כדי שזה ייצור הרתעה. אחרת, משתמע ששורה ארוכה של מעסיקים במשק יכולים להיאנח לרווחה, כי מראש אף אחד לא מתכוון להגיע אליהם".