"העבדים החדשים": רופאים מתמחים

18 ביולי, 2010
התכנית 'עושים סדר' בהנחיית גל גבאי ובן כספית מארחת את שלי לסדרת אייטמים שתתפרש על מספר תכניות, ותעסוק כולה ב"עבדים החדשים" - בני מעמד הביניים שתנאי ההעסקה שלהם מידרדרים והולכים.
 
אייטם ראשון: רופאים מתמחים
שלי מתארחת יחד עם ד"ר ליאור פרל מארגון 'מרשם' לזכויות הרופאים המתמחים:
 
"אחרי הרבה שעות של חוסר שינה בן אדם מתפקד כאילו הוא שתה אלכוהול. מחקרים מראים את זה. נוח לנו להגיד שזה על גבם של החולים, אבל אני חושבת שמותר לנו לדבר גם על הזכויות של האנשים הצעירים והמוכשרים האלה, ושמעת כבר איזה אתוס ואהבה למקצוע יש לד"ר ליאור פרל. את ליאור אני מלווה כבר ארבע שנים כמעט, והם באמת מצליחים להחזיק מעמד ולהחזיק את ההתארגנות. אבל מה שחדש הוא שהתחילו להגיע אליי גם הורים של רופאים. הם שלחו את הילדים להיות רופאים, משוש כל תקוותיהם של ההורים, והילדים למדו שנים ארוכות ועכשיו הם כבר רופאים וקוראים להם דוקטור - והם פשוט עבדים. על פי ההסכמים הקיבוציים מדובר ב-26 שעות למשמרת אחת, שעה שבארה"ב ואירופה זה 16 שעות. והם לא עושים 26, הם עושים 30 וגם יותר. ואם רופא ייצא למילואים לשבועיים אז בשבועיים הוא יתן את כל המשמרות שהוא חייב ולא יישן בכלל כדי שחברים שלו לא יידפקו מזה. אלה לא תנאים שבן אדם נורמלי יכול לתפקד בהם."  
 
...
 
אם מישהו חושב שהשחיקה בעבודה שייכת לעובדים העניים, הנה ד"ר ליאור פרל נשחק בדיוק כמו העובדים העניים וכמוהו גם החברים שלו. כתבו לי מבי"ח מאיר: "הם (הרופאים המתמחים) תובעים יום מנוחה שבועי". הרי זה דבר מזעזע שזאת התביעה של עובדים, יום מנוחה שבועי, כאילו זה לא דבר מובן מאליו. אלה תנאים שאי אפשר להמשיך בהם. צריך להגיד גם שמשמרת אחת של רופא מתמחה היום הרבה יותר קשה מלפני 20 שנה - יותר חולים, יותר מיכשור, יותר משימות. הם לא ישנים בכלל."   
 
--