שלי עונה לפונים בנושא מצוקת הדיור: המדינה מאפשרת ל"כוחות השוק" לשלוט בתחום

2 בנובמבר, 2010
לפונים בענייני מחירי הדיור לקנייה ולשכירות שלום,
 
אני מתנצלת על כך שאני עונה לכם בנוסח אחיד, כמות הפניות בעניין זה גדולה ביותר ואני נאלצת בצער ומפאת עומס גדול להשיב לכל הפונים יחד.
 
אין ספק שנושא הדיור הפך לאחת הבעיות המרכזיות שהציבור ניצב לפניהן, בעיקר כשמדובר באנשים צעירים - בין אם יחידים בין אם זוגות ובין אם משפחות עם ילדים.
 
מצוקת הדיור גדלה בעיקר משום שהמדינה משכה את ידה מאחריות לנושא זה והיא מאפשרת ל"כוחות השוק" לשלוט בתחום, מדיניות אשר אני מתנגדת לה בתקיפות - אידיאולוגית ומעשית כאחד.
 
על פי השקפת עולמי, למדינה יש אחריות לדאוג לצרכים הבסיסיים של כלל אזרחיה: מזון, חשמל, מים, קורת גג, חינוך, בריאות ומשפט צדק.
 
כחברה בוועדת הכספים אני מנהלת מאבקים בכל שנה בדיונים על התקציב כדי למנוע הפחתות חוזרות ונשנות מתקציב משרד השיכון ונגד קיצוצים בלתי נסבלים במענקים ובמשכנתאות לזכאים. לצערי בעניין זה אני במיעוט.
 
פרויקטים יזומים של בניית דירות, העדפה של מי שאין בבעלותו דירה ברכישת דירה, מענקים משמעותיים לצעירים ולזכאים - הם נושאים אשר חבר כנסת אינו יכול לבצע משום שמדובר במדיניות של הממשלה, לרבות הקצאת תקציבים, ולא בחקיקה פרטית. על נושאים אלה אני נאבקת מול האוצר בועדת הכספים כאמור, אך מנסה גם למצוא דרכים אחרות.
 
לפניכם לדוגמא הצעת חוק אשר הגשתי, שמטרתה לדאוג לזכויות השוכר מפני גחמות בלתי אפשריות של המשכיר http://www.shelly.org.il/node/3736  שימו לב בעיקר לדברי ההסבר בתחתית העמוד. 
 
בימים אלה אני גם שוקדת על הצעת חוק נוספת אשר תטיל מיסוי משמעותי על מי שרוכשים דירה נוספת לצורך השקעה, כדי לפנות את שוק הדירות למי שזקוקים לדירה כקורת גג לראשם ולא כנדל"ן מניב.
 
באופן כללי אשמח לקבל רעיונות נוספים ואעשה כל שאני יכולה לקידומם של רעיונות שיש התכנות למימושם.
 
עיקר הפעילות שלי בכנסת נסב סביב נושאים כלכליים וחברתיים, אשר לדעתי הם החשובים ביותר. אם ברצונכם לדעת עוד על עבודתי ועל חוקים שחוקקתי אתם מוזמנים להיכנס לאתר שלי www.shelly.org.il.
 
 
בברכה,
 
שלי יחימוביץ'