בעקבות פניית שלי - בנק הפועלים ירכוש מעתה את דגלי ישראל רק במפעלים בארץ

9 בנובמבר, 2010

הודעה לעיתונות

 

בנק הפועלים הודיע הבוקר לח"כ שלי יחימוביץ' כי במענה לפנייתה לבנק, כל הדגלים שירכוש הבנק לקראת יום העצמאות הקרוב יהיו מתוצרת ישראל. שלי: "אני מבקשת לשבח את מנכ"ל הבנק ציון קינן על החלטתו, אשר תהווה עידוד משמעותי למתפרות בישראל ותציל מקומות עבודה. זוהי תרומה אמיתית לקהילה."

יחימוביץ' מנהלת מאבק פומבי נגד הבנק כבר כמה שנים, משום שלקראת כל יום עצמאות נוהג הבנק לחלק חינם מיליוני דגלים שאותם הוא מזמין במפעלים בסין. במכתב ששגרה יחימוביץ' אל מנכ"ל הבנק ציון קינן בשבוע שעבר היא כותבת לו בין היתר:

"אני שבה ופונה אליכם בעניין כוונתכם לחלק את דגלי הלאום חינם ביום העצמאות, בלוויית קמפיין ציבורי ותדמיתי לבנק. פנייתי הקודמת נעשתה בפברואר 2008. נודע לי כי גם השנה, לקראת יום העצמאות תשע"א, יצא הבנק במכרז פתוח ליבואנים. זאת למרות ניסיון ההידברות של איגוד תעשייני הטקסטיל עם אנשי הרכש של הבנק... הרטוריקה שאפיינה את קמפיין חלוקתן של מיליוני שרשראות הדגלים ביום העצמאות הקודם, הייתה רטוריקה של ציונות, אהבת מולדת, גאווה לאומית ותרומה לחברה. מיותר לציין שמלים אלה מתרוקנות מתוכנן העמוק והמחייב כאשר את הדגלים מייצרות פועלות סיניות המשתכרות דולר או שניים ליום, ואילו תעשייני טקסטיל ישראלים ופועלים במפעלים ובמתפרות נפגעים פעמיים. פעם אחת משום שלא הזמנתם אצלם, ובכך יכולתם לספק להם פרנסה ותקווה, ופעם שנייה משום שמי שקיבל מכם בחינם דגל סיני ממילא כבר לא יטרח לקנות את תוצרת המתפרה הישראלית."

יחימוביץ' גם ציינה במכתבה כי "חוק הדגל" מתקדם והולך וכי ראוי שהבנק יקדים את יישום החוק ויודיע על דעת עצמו כי תיפסק הרכישה בסין. "אני פונה אליך בבקשה ללוות את הקמפיין הכה ציוני שלכם במעשה ציוני אמיתי, ופשוט לקנות את הדגלים בישראל. תרומתכם לתעשייה הישראלית ולעובדיה תהיה עצומה, ואני בטוחה שתזכו בשל כך לכבוד ולהערכה רבים. אהיה הראשונה לפרגן לכם בשל כך."

כאמור, הודיע הבוקר הבנק ליחימוביץ' כי תיפסק רכישת הדגלים בסין וכי כבר ביום העצמאות הקרוב ירכשו הדגלים במתפרות ישראליות.

יצויין בהקשר זה כי אתמול הוצבע בועדת כלכלה לקראת קריאה ראשונה "חוק הדגל" של יחימוביץ', אקוניס, מילר ווהבה המחייב את מוסדות המדינה לרכוש דגלים אך ורק מתוצרת הארץ. במקביל מגיע לידי סיום חקיקה "חוק הטקסטיל הביטחוני", חוק נרחב ומקיף בהרבה, של יחימוביץ וח"כים נוספים, אשר יחייב את צה"ל, את המשטרה ואת השב"ס, לרכוש טקסטיל תוצרת הארץ, בדומה לנהוג על פי חוק זהה בארה"ב. גם חוק זה נועד למנוע פיטורים המוניים בענף הטקסטיל, פיטורים אשר לדברי מציעי החוק יעלו למדינה הרבה יותר מאשר רכש כחול לבן. יצויין כי הן חוק הדגל והן חוק הטקסטיל הביטחוני אינם מהווים הפרה של הסכמי הסחר הבינלאומיים ועומדים בדרישות הסכמי הסחר.

 

>> למכתבה של שלי למנכ"ל הבנק

>> חוק הדגל של שלי

>> חוק הטקסטיל של שלי