בעקבות פנייתה של שלי יחימוביץ' למנכ"ל בנק הפועלים ציון קינן: כל הדגלים שירכוש הבנק לקראת יום העצמאות הקרוב יהיו מתוצרת הארץ

9 בנובמבר, 2010

לכבוד

מנכ"ל בנק הפועלים - ציון קינן

 

הנדון: חלוקת דגלי ישראל ביום העצמאות– הקדימו את חוק הדגל

למר קינן שלום,

אני שבה ופונה אליכם בעניין כוונתכם לחלק את דגלי הלאום חינם ביום העצמאות, בלוויית קמפיין ציבורי ותדמיתי לבנק. פנייתי הקודמת נעשתה בפברואר 2008.

נודע לי כי גם השנה, לקראת יום העצמאות תשע"א, יצא הבנק במכרז פתוח ליבואנים. זאת למרות ניסיון ההידברות של איגוד תעשייני הטקסטיל עם אנשי הרכש של הבנק. לדברי התעשיינים, המייצרים דגלי כחול לבן אמיתיים במפעלים בישראל ובידי פועלי טקסטיל ישראלים – הם התרשמו כי הסתמנה הבנה בבנק בדבר חשיבות הזמנתם של הדגלים בישראל ובדבר הפגיעה הנגרמת ליצרני הדגלים ולעובדיהם בשל הזמנת הדגלים בסין.

ואולם, חרף ההבנה שהסתמנה בשיחות, יצא הבנק במכרז אשר סופו ידוע בראש: היבואנים יועדפו על פני היצרנים המקומיים.

אני מבקשת לעדכן אותך כי השבוע יצא לדרך בתמיכת הממשלה חוק הדגל, הסמל והמנון המדינה (תיקון - ייצור תוצרת הארץ), אשר יחייב גופים ישראלים, הן ממשלתיים והן עיסקיים, להזמין דגלים שיוצרו בישראל. על החוק חתומים ארבעה ח"כים מארבע המפלגות הגדולות בכנסת הן מהאופוזיציה והן מהקואליציה, והוא עבר השבוע בקריאה טרומית במליאה ברוב מוחלט של ח"כים ובאפס מתנגדים.

אני סבורה כי אין זה ראוי שבנק הפועלים ימתין לכך שהזמנת הדגלים בישראל תיכפה עליו בחוק, וכי על הבנק, המבקש להצטייר כגוף בעל אחריות חברתית וכתורם לקהילה, להקדים את החוק ולהודיע כי המכרז לרכישת הדגלים לצורך הקמפיין ביום העצמאות הקרוב יצא רק למפעלים הפועלים בישראל.

הרטוריקה שאפיינה את קמפיין חלוקתן של מיליוני שרשראות הדגלים ביום העצמאות הקודם, הייתה רטוריקה של ציונות, אהבת מולדת, גאווה לאומית ותרומה לחברה. מיותר לציין שמלים אלה מתרוקנות מתוכנן העמוק והמחייב כאשר את הדגלים מייצרות פועלות סיניות המשתכרות דולר או שניים ליום, ואילו תעשייני טקסטיל ישראלים ופועלים במפעלים ובמתפרות נפגעים פעמיים. פעם אחת משום שלא הזמנתם אצלם, ובכך יכולתם לספק להם פרנסה ותקווה, ופעם שנייה משום שמי שקיבל מכם בחינם דגל סיני ממילא כבר לא יטרח לקנות את תוצרת המתפרה הישראלית.

 

אני פונה אליך בבקשה ללוות את הקמפיין הכה ציוני שלכם במעשה ציוני אמיתי, ופשוט לקנות את הדגלים בישראל. תרומתכם לתעשייה הישראלית ולעובדיה תהיה עצומה, ואני בטוחה שתזכו בשל כך לכבוד ולהערכה רבים. אהיה הראשונה לפרגן לכם בשל כך.

למותר לציין שאין כוונתי להשלכת כמה פירורים בדמות הזמנתם של חמישה או עשרה אחוזים מהדגלים בישראל, אלא להחלטה אמיצה ופשוטה: שביום העצמאות הבא עלינו לטובה יהיו דגלי הלאום שיתנופפו ברחובות – דגלי כחול לבן אמיתיים, בזכותכם.

 

בכבוד רב,

חברת הכנסת

שלי יחימוביץ'

 

04.11.2010 - המכתב המקורי

09.11.2010 - תשובת מנכ"ל הבנק