"חוק הדגל" אושר בקריאה ראשונה

8 בנובמבר, 2010

רותם סלע, nrgמעריב

ועדת הכלכלה אישרה היום לקריאה ראשונה את התיקון ל"חוק הדגל", לפיו יחויבו המדינה, התאגידים הממשלתיים והשלטון המקומי לרכוש אך ורק דגלי מדינה תוצרת ישראל.

בכנסת מעריכים כי להצעה אותה הגישו יחדיו ח"כ שלי יחימוביץ', יו"ר וועדת הכלכלה, ח"כ אופיר אקוניס וכן חברי הכנסת מגלי והבה ואלכס מילר, תעבור ככל הנראה את המשוכות של הקריאות במליאה.

בדברי ההסבר לחוק טוענים חברי הכנסת כי "בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה המצערת של ייצור סמלי המדינה ודגל הלאום מחוץ למדינת ישראל". לפיכך מבקשים המציעים לתקן את החוק ולקבוע כי דגל ישראל ייוצר במדינת ישראל. דגל המדינה וסמל המדינה אינם "'מוצרים', 'סחורות' או טובין רגילים", נכתב. "הם משקפים משמעות עמוקה של ערכי המדינה - ערכים לאומיים, ציוניים, חברתיים ומוסריים".

עם זאת, הודיעה יחימוביץ' לוועדה כי הסכימה עם הממשלה להוציא מהחוק את ההצעה לחייב גם את ייצור סמלי המדינה בישראל, ולפיכך תוקן נוסח החוק כך שהוא מתייחס אך לחובת ייצור דגל המדינה בישראל.

...

יחימוביץ' הוסיפה, כי "לא בכדי חברו להצעה הזו חברי כנסת מסיעות שונות. החורבן שמתרחש בתעשיית הטקסטיל הביא לאבטלה ואנחנו כמחוקקים משתדלים לתקן את העיוות הזה. אפילו ארה"ב מגנה על תעשיית הטקסטיל שלה".

יחימוביץ' אמרה עוד כי "חוק הדגל הוא גם סימבולי וגם ייצר מקומות עבודה. זה אבסורד שבנאומים של ראש הממשלה ונשיא המדינה מתנוסס מאחוריהם דגל שמיוצר בסין או בכל מדינה אחרת".