שני חוקים חדשים של שלי נכנסו לספר החוקים: חוק הדגל וחוק מהפכת הנגישות לתחבורה הציבורית

7 בדצמבר, 2010

הודעה לעיתונות

חוק הדגל של חברי הכנסת יחימוביץ', אקוניס, והבה ומילר עבר בקריאה שניה ושלישית ונכנס לספר החוקים   

החוק יחייב את כל משרדי הממשלה ומוסדות המדינה, לרבות גופים המתוקצבים חלקית ולרבות שלטון מקומי לרכוש דגלים אך ורק מתוצרת הארץ

המציעים אמרו כי החוק ימנע את המחזה המביש של הנפת דגלי הלאום שיוצרו בסין, ויסייע רבות לתעשיית הטקסטיל.

להצעת החוק

 

עבר בקריאה שניה ושלישית ונכנס לספר החוקים: מהפכת הנגישות לתחבורה הציבורית – חוק של שלי יחימוביץ', יריב לוין ונחמן שי

 החוק המקיף של יחימוביץ' לוין ושי שנחקק בשיתוף עם שר התחבורה יופעל ויכנס לתוקף בינואר 2012 * שילוט דיגיטלי דינמי בתחנות המדווח מתי מגיע האוטובוס * מאגר מידע מרכזי משותף לכל סוגי התחבורה הציבורית זמין חינם בטלפון, sms ואינטרנט  *בעלויות החוק ישאו במשותף המדינה, הרשויות המקומיות והמפעילים * רשויות שיזדרזו יקבלו מענק

הצעת החוק לתיקון פקודת התעבורה (מס' 98) (מידע על שירותי תחבורה ציבורית), התש"ע–2010, עברה היום בקריאה שניה ושלישית. היא תשפר משמעותית את זמינות המידע ותקל מאוד על השימוש בתחבורה הציבורית: אטובוסים, רכבות וקווי שרות.

על פי החוק  יוקם מאגר מידע ארצי אונליין, משותף לחברות הציבוריות והמופרטות כאחד, שיכלול מידע על פעילות התחבורה הציבורית על כל סוגיה בכל רגע נתון תוך שהוא מתעדכן ללא הרף בזמן אמת.

שלטים דיגיטליים יוצבו בתחנות, ומשתמשי התחבורה הציבורית יוכלו לדעת מן השלט לאן יגיע כל קו, ותוך כמה זמן יגיע האוטובוס בתחנה, תוך שהמידע הנמסר מתעדכן ומתחלף כל הזמן על סמך המידע המתקבל במרכז המידע. המידע גם יסופק חינם ובמהירות לכל דורש באמצעות הטלפון (לרבות במסרונים) והאינטרנט.

חברי הכנסת הגיעו להסכמות עם משרד התחבורה ועם משרד האוצר גם בכל הקשור בעלות החוק. סוכם כי ישאו בה במשותף הרשויות המקומיות, משרד התחבורה, ומפעילי השרות, באופן שאת התשתית לשילוט תקים הרשות המקומית, ובעלות השלט עצמו ובהפעלתו ישאו משרד התחבורה והמפעילים במשותף.

רשויות שיקדימו להתקין בשטחן שלטים דיגיטיליים– יזכו למענק מן המדינה בשנתיים הראשונות לפרוייקט. השתתפות המדינה תגדל גם ככל שהרשות חלשה יותר.

תחילת החוק בינואר 2012, ואולם נציגי משרד התחבורה הודיעו כי בפועל כבר הוחל בישום החוק וגם טרם כניסתו לתוקף הוא יבוצע בקצב גובר.

בשלב ראשון יוצבו בשבע השנים הקרובות כ-2000 שלטים דיגיטליים בתחנות בכל רחבי הארץ. עדיפות תחנתן להצבת שלטים בתחנות בהן יש היקף פעילות גדול במיוחד, באזורים שבהם מתקיים מפגש בין רכבות לאוטובוסים, ועל פי קריטריונים נוספים. על פי הערכת משרד התחבורה, בשרות העירוני יותקנו כ – 45% מהשלטים, ובשרות הבינעירוני כ – 55%.

חברי הכנסת הודו לשר התחבורה ישראל כץ על תמיכתו המלאה בחוק ועל שיתוף הפעולה של המשרד, לטובת הציבור כולו, ואמרו כי לחוק השלכות חיוביות נלוות, כמו עידוד השימוש בתחבורה הציבורית אשר יביא להפחתת כלי הרכב הפרטיים בכבישים.

להצעת החוק