העיתונאים הבכירים אריה גולן ועודד שחר חובטים בשטרסלר ומהללים את שלי

2 במרץ, 2011

אריה גולן ועודד שחר אצל קרן נויבך ב'סדר יום' ברשת ב':

אריה גולן:
אני דווקא רוצה להתייחס למאמר שפורסם אתמול ע"י נחמיה שטרסלר בעיתון הארץ, ואני קורא את שטרסלר כבר שנים רבות דווקא בגלל שאיני מסכים איתו.
הכותרת שפורסמה אתמול קראה "חיימקה ושלי יקבעו". כמובן שלא התאכזבתי, ידידנו שטרסל לועג לחברי הכנסת שלי יחימוביץ מהעבודה וחיים כץ מהליכוד שדרשו להגביל בחקיקה את משכורות העתק של שכר הבכירים בחברות הציבוריות. "הם מבינים" אומר שטרסלר, "הם הקימו מפעלים, הם חילקו דיווידנדים. הם מבינים שאפשר להחזיק מנהל בכל סכום, ולהגביל את שכר התגמול 

עד פי 50 מהשכר הנמוך בחברה, והמנהלים כבר יסתדרו בתור?" ונחמיה מסכם "חיימקה ושלי לא מבינים את כלכלת החוק החופשי, הם לא מבינים מהי היד הנעלמה של אדם סמית".
הוא גם קצת מקלל אותם, הוא מכנה את חיים כץ ושלי יחימוביץ יחד עם חיים אורון כ"ניאו מרקסיסטים".
אז אני החלטתי לבדוק בוויקיפדיה מאיפה מגיע כל הבוז הזה? אולי הוא מוצדק? לנחמיה שניהל חברות, חילק דיווידנדים הקים מפעלים וגייס מנכ"לים בכירים אולי מותר ללעוג למי שלא עשו זאת בחייהם.
אז ככה. לשטרסלר יש תואר ראשון ושני מאוניברסיטת תל אביב הראשון בכלכלה השני במנהל עסקים, היה עורך עיתון הארץ ומאז 1998 הוא עורך בכיר לכלכלה וחברה בעיתונו. לא מצאתי שהוא ניהל איזו חברה, ממש כמו שלי, ממש כמו חיימקה, וממש כמו ג'ומס. אז למה להתנשא ? אפשר להתווכח איתם גם בלי כל הבוז הזה.
אני מצאתי עוד משהו בוויקיפדיה. בשנת 1988 נחמיה קיבל את פרס סוקולוב, על מה הוא קיבל את הפרס הזה בין היתר? על חשיפת הפנסיה הגבוהה המופקרת של ארנסט יפת, זוכרים את השם?


קרן נויבך:
כמובן


אריה גולן:
ארנסט יפת, האיש החזק בבנק לאומי, היה גם יושב ראש הבנק וגם יושב ראש הדירקטוריון
שטרסלר הוא אותו אדם שהביא אז לביטול השכר והפנסיה הגבוהים והמושחתים של אותו יפת שבינתיים הלך לעולמו.
אותי מעניין מה נחמיה הייה כותב על זה היום?


עודד שחר:
אריה המילים נעתקו


קרן נויבך:
כן אין לנו מה לומר. אנחנו חותמים על כל מילה. אני רק רוצה להוסיף עוד איזה משהו על התחרותיות, וזה נושא צד לסיפור שכר הבכירים. אחד הדברים שמתגלה לנו מול העניים, הוא שהתחרותיות בארץ נפגעת בגלל ריכוזיות יתר במשק. ואין מה לעשות, עשר המשפחות העשירות ששולטות לנו בשוק הישראלי בשלל תחומים - מזון, תקשורת ופנסיה, הן לפעמים יותר ריכוזיות למעשה ממפא"י ההיסטורית, זה אפרופו כמדברים על תחרותיות קפיטליזם וכו.


עודד שחר:
כן אני לא ידעתי שאריה רוצה לדבר על שלי יחימוביץ, אני רוצה לדבר על שני חברי כנסת שפורשים מוועדת הכספים שלי יחימוביץ מהעבודה וחיים אורון ממרץ.
עכשיו, בעיני, הם שניהם לא רק מייצגים תפיסת העולם החברתית שאני כמובן מזדהה איתה, אלא אני חושב שהם מייצגים מה שחסר לנו בהמון תחומים, וזאת תפיסת עולם מוסרית. ובמדינה שערכי המוסר שבה הולכים ונעלמים, בעיניי הם סמל ומופת למוסר שגם מנחה את תפיסת העולם שלהם. את חבר הכנסת אורון אני מכיר המון שנים, הוא המון שנים חבר בוועדת הכספים, הוא מאוד מקובל ומוערך גם ע"י שרי אוצר מהקואליציה מקצוען וחרוץ. כששלי יחימוביץ הלכה לפוליטיקה אמרתי, טוב, עיתונאית, מתעניינת באיך יראה הצד השני, עיתונאית וסלבריטאית. מסתבר שטעיתי בגדול. יחימוביץ היא אחת מחברות הכנסת החרוצות שהכרנו, היא לקחה את ועדת הכספים ועשתה ממנה איך שאומרים פנינה, היא לקחה את חוק ההסדרים שגם אנחנו העיתונאים מתעצלים לקרוא אותו, וכל שנה עשתה עליו דוקטורט. אני כבר לא מדבר על הקשרים שיש לה באוצר, ונדמה שהיא הצליחה לעשות את הכל לפני כולם. זאת אומרת היא לא הצליחה להיפרד מהעיתונאות שזורמת לה בדם.
היא הפתיעה את כולם עם תפיסת עולם מדהימה, עם אידיאולוגיה צרופה, עם צניעות וחריצות. וועדת הכספים למי שלא מכיר היא וועדה די משעממת, יש בה המון נתונים ומספרים שרובם לא מעניינים את רוב התקשורת. זו לא חוכמה להגיע לישיבה שבה מופיעים שר האוצר, נגיד בנק ישראל, וכל התקשורת מגיעה וצריך לחתום ולהצטלם.
החכמה היא להגיע לכל דיון, לדעת לאן כל העברת כספים קטנה וגדולה הולכת, להתמצא בפרטים להבין את כל השטיקים והניסיונות של הממשלות להעביר כספים למקורבים ולא למקורבים. וגם שלי וגם חיים אורון ידעו טוב מאוד לעשות את זה, לשבת שם ולשמור על הקופה ועל האינטרסים הציבוריים.
ואת יודעת, בעולם שבו את מסתכלת על השלטון ועל חברי הכנסת, פשוט תענוג לבוא ולהחמיא ולהצטער על כך ששני חברי כנסת כאלה עוזבים את ועדת הכספים.
ולכן גם חיים אורון וגם שלי יחמוביץ ראויים לכל שבח, ואני מאחל שמי שיתפוס את מקומם יצליח כי זאת ועדה חשובה מאוד שקובעת איך המדינה הזו תראה.