שלי מתנגדת להעלאת שכר הח"כים

14 באפריל, 2011

שלי בתוכנית הבוקר של אורלי וגיא, ערוץ 10, מתנגדת חד משמעית ליוזמה להעלאת שכר חברי הכנסת:

"ועדת גרונאו מונתה בדיוק מהסיבה הנכונה והראויה כדי שחברי הכנסת לא יעסקו בשכר של עצמם, עד שהיא מונתה הייתה סיטואציה אבסורדית, שבה הח"כים קבעו לעצמם את השכר בניגוד לכל עובד אחר במשק".

"הברוטו שלי הוא 34 אלף שקלים והנטו הוא 17 אלף שקלים. זה פחות ממה שהרווחתי בחדשות ערוץ 2, אבל זה יותר ממה שמרוויחים רוב אזרחי מדינת ישראל ואני חושבת שפוליטיקאי צריך לחיות כמו אנשים רגילים. זה עדיין שכר מאוד גבוה יחסית לשכר של עובדים סוציאליים, מורים וכו. זה פחות מהמיליון וחצי שקלים בחודש שמרוויחים מנכ"לים בחברות הציבוריות שנסחרות בבורסה מכסף של הציבור, אבל לא צריך להתלונן על השכר הזה. יש תחושה לפעמי לפוליטיקאים שהם נבחרו למלוכה, ואנחנו לא נבחרים למלוכה אנחנו נבחרים לעבדות".

"אני מתנגדת באופן חד משמעי להעלות את שכר חברי הכנסת. זה בוודאי לא שכר שהוא מאוד גבוה ביחס למנכ"ל חברה ציבורית שנסחרת בבורסה, שם השכר יכול להגיע למיליון וחצי שקלים על חשבון הציבור, לא על חשבון הסקטור הפרטי, אבל עדיין זה שכר שהוא בהחלט מכובד, יותר דומה לשכר של מנכל"ים בשירות המדינה ואני לא חושבת שחבר כנסת צריך להרוויח יותר מזה".

"חבר הכנסת שטרית שהוא גם ידיד שלי ואני מחבבת ומכבדת אותו יש לו תכונה אחת טובה: הוא לא פוחד משום דבר זה מגיע לידי ביטוי גם בדברים שאני חולקת עליהם לחלוטין. היה בינינו ויכוח בעבר על טיסות בביזנס. הוא בשעתו הגיע לועדת האתיקה ושטח בבהירות את השקפת עולמו למה גם בטיסות קצרות חבר כנסת חייב לטוס בביזנס. אני לא מסכימה עם זה. זה נגמר בהחלטת הועדה שזה יהיה כמו עובדי שירות המדינה שבטיסות עד 6 שעות יואילו חברי הכנסת ויטוסו במחלקת התיירים ושערה לא תיפול משערות ראשם אני עושה את זה בטיסות לחול ומרגישה מצויין. ובטיסות ארוכות יותר בביזנס".

"באיזשהו שלב אצל שליחי ציבור מסויימים נוצרת תחושה שהם נועדו למלכות וזו תפיסה מסולפת. זו לא תפיסה שאפשר לחיות בה ולייצג ציבור באופן אמיתי.ולא יקרה שום דבר אם חבר כנסת ירוויח משכורת שהיא גבוהה מאוד יחסית לעובדי ציבור בוודאי, אבל היא גם לא בשמיים וגם  צריך לעשות חשבון ולדאוג שלא יהיה אוברדרפט וגם לא תוכל תמיד למלא את כל מאוויך.  ויש כאן איזשהו תפיסת עצמי מסולפת של נבחרי ציבור - אתה צריך לחיות כמו בנאדם נורמלי אני לא מבין את התשוקה הזו לגור בבתים מפוארים".

"הלוואי ויעלו את שכר העוזרים הפרלמנטריים. עוזרים פרלמנטריים בכלל ועוזרים פרלמנטאריים שלי בפרט עובדים נורא קשה, סביב השעון. הם אנשים צעירים וממש מקדישים את עצמם, רבים מהם מסיבות אידיאולוגיות. השכר שלהם עדיין מאוד נמוך למרות מניעת פיצול המשרות וההעלאה הקודמת, אם להעלות למישהו את השכר זה להם".  

צפו בראיון, החל מהדקה ה-40: