האם גורלם של ניצולי שואה ופגועי נפש צריך להיות מופקד בידי חברה פרטית?!

21 באפריל, 2011

שלי מתארחת יחד עם יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין (ליכוד) בתכנית מלאה של המגזין הכלכלי 'סוגרים חשבון' עם עידן גרינבאום:

על שכר הבכירים:
"הצעת החוק להגבלת שכר הבכירים שהגשנו חיים כץ ואני אכן לא עברה. הוקמה ועדה כדי למרוח ולעכב את ההצעה. מי שעמד בראש הועדה הוא שר המשפטים יעקב נאמן, מי שהיה כל חייו נציגיו של העשירים, מהם הוא בא, אליהם הוא גם יחזור וכנראה שרק להם הוא חייב דיו וחשבון. הצעת החוק אכן לא עברה, אבל היום הציבור מבין שזה לא כלכלי, לא מוסרי, לא תורם לחברה ושזה על חשבון בעלי המניות. כולם מבינים שמשהו כאן לא בסדר ואפילו חזירי. הצעת הממשלה קלה כמשקל נוצה, ולא רק שההערות שלי לא התקבלו, אלא שההצעה עוד הידלדלה בדרך. אני קוראת כאן לציבור לא לשתוק על העוול הזה, ואני מאמינה שבפעם הבאה שתוגש חקיקה כזאת היא תצליח."

‫על הפרטות שירותים חברתיים:‬
‫"‬תגיד, ניצולי שואה, פגועי נפש, קשישים, גורלם צריך להיות מופקד בידי חברה פרטית?! אני מתנגדת בתוקף לעובדה שההוסטלים הופקדו מלכתחילה בידי אגודה לבריאות הציבור, שהיא חברה פרטית. אחיות בבתי ספר נדרשות בקצב מטורף של זריקה ב-40 שניות. פעם היינו דוגמא ומופת בעולם לרפואה מונעת. היום אנחנו מידרדרים אל פי התהום."

על סכנת הצפת המלונות בים המלח בעקבות פעילות מפעלי ים המלח:
‫"‬ים המלח למעשה ניתן במתנה לחברה לישראל שבשליטת האחים עופר. חברה ששואבת את הונה ממחצבים ששייכים למעשה לכל הציבור. מצד אחד זה מפעל משגשג, הוא מייצא, הוא מספק עבודה לאלפי תושבים בנגב ומכלכל אותם בכבוד. צריך לזכור שהחברה הזאת משלמת תמלוגים זעירים למדינת ישראל, משהו בין 3 ל-5 אחוז, זאת בדיחה. רק עכשיו הועלו התמלוגים לגז הטבעי ל-55 אחוז, שנבין את ההבדלים. כל ההון של החברה הזאת, כל משכורות העתק וכל ההתעשרות של בעלי השליטה בה בסופו של דבר באים ממשאב של הציבור. לכן, ברור לחלוטין שמי שצריך לשאת בהוצאות האלה זה כימיקלים לישראל."

על אי העסקת עובדים ערביים במשק:
‫"‬לפני חודש עבר חוק שלי, חוק הטקסטיל הבטחוני, שמחייב את כוחות הביטחון, המשטרה והשב"ס ברכישת טקסטיל מתוצרת הארץ. החוק הזה ייצר באופן מיידי 1000 מקומות עבודה, רובם במתפרות שבמגזר הערבי. מדינה צריכה לדאוג גם להייטק שלה וגם ללואוטק שלה. נוצרה תנועת מלקחיים כזאת, שמצד אחד ערבי ישראלי עם השכלה גבוהה לא מצליח להשתלב, לא במגזר העסקי ולא במוסדות המדינה, הוא מודר ומופלה וקשה לו הרבה יותר להתקבל לעבודה. ומצד שני, מי שעוסק בלואוטק ובעבודות כפיים סוגרים לו כל הזמן את המפעלים. אתה יכול להיות משכיל או לא משכיל, בכל מקרה יהלמו בך. וזאת אחת הבעיות הכלכליות והחברתיות המרכזיות בארץ.

--