ייצוגית על סך 13 מיליון שקל בשם עובדי הניקיון באוניברסיטה העברית הוגשה כנגד חברת עובדי קבלן

15 ביוני, 2011

הילה ויסברג, דה מרקר

תביעה ייצוגית על סך 13 מיליון שקל הוגשה לבית הדין בעבודה בשמם של עובדי ניקיון במעונות האוניברסיטה העברית נגד חברת הקבלן שהעסיקה אותם עד לאחרונה, א.דינמיקה. כמו כן, הוגשה תביעה אישית בשם 6 עובדות, על סך 80-90 אלף שקל לעובדת.

שתי התביעות הוגשו על ידי עו"ד אריה אביטן. סכומי התביעה מגלמים, בין השאר, את כספי הפנסיה שלא שולמו לעובדים במשך 9 שנים. "לעובדות הניקיון לא שולמו הפרשות פנסיונית בכלל וכן לא שולמו דמי חגים", אומר אביטן, "זה המון כסף. זו היתה שיטת עבודה שעמה עשקו את העובדים לאורך שנים". אביטן, המשמש גם יועץ לאוניברסיטה העברית בעניין עובדי קבלן, גילה את כי הכספים לא שולמו לאחר ש-6 העובדות החליטו להמשיך לעבוד כמנקות גם לאחר מעבר לחברת קבלן חדשה, ולכן תלושים קודמים שלהן נבדקו בידי אביטן. בעקבות הגילוי, הוחלט להגיש תביעה ייצוגית גם בשם שאר העובדים.

א.דינמיקה הציעה פשרה של 20-25 אלף שקל לכל עובדת, אך הפשרה נדחתה, ואביטן מעריך כי העובדות יקבלו בסופו של דבר כ-40-60 אלף שקל מחברת הקבלן. "המטרה היא ליצור הרתעה, כדי שחברות הקבלן ישנו גישה, יזהרו להבא, ויבינו שדין שקל כדין 2,000 שקל".

לדברי יו"ר ועד העובדים פאטמה שיתאוי, "הקבלן הקודם לא שילם את מה שמגיע לנו, כולל פנסיה ושעות שלא נחשבו, וכששאלתי אותו למה, הוא טען שהמחשב מתוכנן ככה. לא ביקשנו ממנו דבר, רק שיישמרו הזכויות שלנו".

...

מרטין וילר, נציג כוח העובדים בפורום להעסקה ישירה באוניברסיטה העברית, אומר כי "המסר שלנו הוא כי האוניברסיטה העברית לא יכולה להתנער מאחריות. אנחנו מצפים ממנה להחזיר את הגלגל לאחור ולהעסיק עובדים בהעסקה ישירה. נוח לאוניברסיטה ולגופים נוספים להתקשר עם קבלנים ולעצום את העיניים. נמשיך במאבק עד שזה לא יהיה לאוניברסיטה משתלם כלכלית להתקשר עם חברות קבלן, בגלל הקנסות שתידרש לשלם. האוניברסיטה צריכה להבין שנאה דורש נאה מקיים. אי אפשר ללמד אותנו על ערכים של צדק, כמשתחת לאף מתרחש ניצול מחריד של עובדים. לא נוכל לחיות אתו בשקט".

המחאה של עובדות הניקיון באוניברסיטה העברית היא כחלק מגל מחאה מתפשט של עובדי קבלן, כמו הפגנת עובדות הניקיון באוניברסיטת בן גוריון במאי.