אבטחת מתקני הגז הטבעי

22 ביוני, 2011

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' שאלה את שר\ה הביטחון:

לאחרונה דווח על הערכות נרחבת של צה"ל להגנה על המתקנים החדשים להפקת גז טבעי שצפוים להפרש לאורך חופי ישראל. בין היתר מדובר על שינוי נרחב בהערכות חיל הים בבטחון השוטף ובתרגולים, על הגדלת סדר הכוחות, רכישת ספינות טילים חדשות וציוד נוסף - כל זאת בעלויות של מאות מליוני שקלים.  עוד דווח כי ייתכן ורכש הצוללת השישית מגרמניה עליו נמסר לאחרונה -  בעלות של כמיליארד דולר -  קשור אף הוא להערכותו המחודשת של הצבא להגנה על מתקני הגז.

במקביל, מדיווח על פגישה של השר להגנת העורף מתן וילנאי עם ראשי החברות החיוניות במשק עולה כי אבטחתם של מתקנים אסטרטגיים אחרים, דוגמת בתי הזיקוק לנפט או מתקני חברת החשמל אינה מתבצעת על ידי צה"ל אלא על ידי החברות המפעילות את המתקנים - ובמימונן. לדברי השר, גם בעתות מלחמה כאשר אותם מתקנים אסטרטגיים נתונים בסכנה מוגברת, ובעוד מאבטחי חברות האבטחה הפרטיות מגוייסים לשירות מילואים - אבטחת אותם מתקנים חיוניים אמורה להתבצע באמצעות עובדים מבוגרים מטעם אותן החברות.

 

רצוני לשאול:

1. מהי תוספת השנתית הצפויה לתקציב הבטחון לצורך ביצוע פעילות האבטחה השוטפת של מתקני הגז הטבעי  לחופי ישראל, בכלל זה הגדלת סדר הכוחות?

2. מהי העלות הכוללת של הציוד הנוסף הנרכש על ידי צה"ל לצורך אבטחת המתקנים?

3. האם חברות הגז נושאות בעלויות האבטחה, ואם כן מהו גובה השתתפותן?

4. האם צה"ל לוקח חלק באבטחה השוטפת של מתקני תשתית אזרחית אחרים בישראל, ואם כן, האם אותם הגופים בעלי המתקן המאובטח נושאים בעלויות האבטחה ובאיזה שיעור?

--

תקשורת בנושא:

ערוץ 2 > כתבתו של רוני דניאל על ההיערכות המוגברת של חיל הים להגנה על אסדות הגז

גלובס > יובל אזולאי כותב על ההגנה על מתקני הגז לעומת חברות אחרות

 

 

16.08.11 תשובת השר להגנת העורף מתן וילנאי

04.10.11 תשובת השר להגנת העורף מתן וילנאי