מנכ"ל משרד הבריאות: "הפרטת שירותי הבריאות לתלמיד היתה טעות - זה סחר בבריאות"

4 ביולי, 2011

רוני לינדר גנץ, דה מרקר

"לא נכון היה להפריט את שירותי הבריאות לתלמיד. המדינה היא זו שצריכה להפעיל את שירותי בריאות התלמיד בעצמה, על ידי עובדיה. זו הדרך הנכונה - לא חכם ולא נכון לתת את זה בדרך אחרת" - כך אמר היום מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו בדיון דחוף שהתקיים בוועדת הבריאות של הכנסת בעקבות ההחלטה להאריך בשנה נוספת את עבודתה של חברת נטלי המספקת את שירותי הבריאות לתלמיד, למרות שיעור חיסונים ובדיקות נמוך ביותר שביצעה השנה.

 

...

למרות דבריו הנוקבים של גמזו כנגד ההפרטה, הוא הבהיר כי "אנחנו ממשיכים עם נטלי כי אין לנו כרגע 300 תקנים לאחיות בית ספר. אבל אני חש שלא בנוח עם נטלי. הם לא סובלים את הישיבות איתי - אני יושב להם על הראש. יחסים של רוכש וספק, סחר בבריאות - זו לא מסגרת יחסים נכונה. זה מסוג השירותים שהמדינה צריכה לספק בעצמה".

בישיבה נרשם קונסנזוס כמעט מלא בין המשתתפים, חברי כנסת ומומחי בריאות, כי ההפרטה היתה טעות, וכי יש להשיב את הגלגל לאחור ולחזור למודל של אחות בית ספרית. "ככה הורסים מערכת מפוארת", אמר ח"כ דב חנין (חדש), שחתום יחד עם ח"כ שלי יחימוביץ' על הצעת חוק להחזרת השירות למדינה. "לבטל את המדינה בתחומי הליבה זו אידיאולוגיה שלא מתקבלת על הדעת. אני מציע לפנות לראש הממשלה ולדרוש את התערבותו".


יחימוביץ' (עבודה) אמרה כי זו לא סוגיה של כסף, כי עלות ההפעלה על ידי חברת קבלן זהה לזו שהיתה לפני כן. מדובר כאן על תקנים - וזו כבר סוגיה אידיאולוגית, לטענתה. זו התפיסה שצריך לצמצם את השירות הציבורי ולהפוך את התקציב לתקציב קניות". יחימוביץ' הזהירה מפני התפרצות של מגפות והוסיפה כי מדובר ב"סוגיה לאומית. יש כאן מדינה נאורה שמפקירה את הרפואה המונעת ומתעלמת מתכנון ארוך טווח לטובת חסכון של שקל כאן ועכשיו - זו מדינת עולם שלישי".