מדוע ליכודניקים אוהבים את שלי יחימוביץ'?

5 ביולי, 2011

פוסט, ציוני! הבלוג של דניאל ינאי באתר תפוז

לו יציבו אנשי מפלגת העבודה קלפי במצודת זאב, באיצדיון טדי או בכל מתחם ליכודניקי אחר, תוצאות הפריימריס יוכרעו בסגנון סורי, שלי יחימוביץ' תביס את כל מתחריה. המועמדת הסוציאליסטית רחוקה שנות אור מן השקפה הקפיטליסטית שמוביל מנהיג גוש הימין זה 8 שנים, השקפתה המדינית שירדה למחתרת מאז הייתה לח"כית מן המנין ידועה לכולם וגם היא איננה סיבה לאהדה בחוגים הלאומיים בישראל. ובכל זאת שלי יחימוביץ' לא תגרד עגבניות סרוחות מפניה בתום סיור בשוק מחנה יהודה בירושלים.

...

נהוג להטיח ביחימוביץ' שהיא איננה עוסקת בתחום המדיני, עם פרוץ קמפיין הפריימריס שלה, ניפקה המועמדת עמדה מדינית משונה לאדם המבקש תמיכה מקהל שמאלני, יחימוביץ' סירבה להאשים את ראש הממשלה נתניהו בלבד בקיפאון המדיני, לטענתה הפרטנרים הפלסטינים "אינם מלבבים". יחימוביץ' טרחה והוסיפה "כל יועץ פוליטי יגיד לכל מתמודד: תתקוף את ביבי חזיתית". דומה לכך הוא סירובה של יחימוביץ' לדבר בגנות החרדים ואף יותר מכך, בראיון ל"הארץ" אמרה יחימוביץ', "לפעמים יש אלמנטים ביח החילוני שהם אלמנטים, לצערי הרב, שמזכירים אלמנטים אנטישמיים".

פוליטיקאית שונה, שמאלנית משונה. לראשונה בשמאל הישראלי מציגה מועמדת אג'נדה נטולת שנאה ובלתי מתנשאת, אג'נדה המתמקדת בחיובי ולא נסמכת כולה על ביבי איכס, דוסים איכסה. יחימוביץ' היא יותר מיפת נפש אותנטית המעזה לומר משפט כמו "אני מסתייגת מכך שלעתים קרובות מדי המנוע אצל חוגים מסוימים בשמאל הוא תיעוב לא מנומק כלפי חרדים", לה יש קבלות ביד.

כבר באותו ראיון שפורסם מיד לאחר שהצטרפה לפוליטיקה, אמרה ל"הארץ", "אני רואה נקודות השקה מסוימות באינטרסים של הפמיניזם ושל הסוציאל-דמוקרטיות עם החרדים. אני לא מסתייגת מחיבור. החיבור לא דוחה אותי, לא מגעיל אותי. אני לא מרגישה את הדחייה שחילוני שמאלני כמוני מרגיש. השיח של התיעוב זר לי. אני לא מרגישה אותו לא רק במישור העקרוני אלא גם במישור הרגשי". קודם לכן סיפרה בראיון לרדיו קול-חי "דיברתי עם פוליטיקאים חרדים ודיברנו על מה שנעשה יחד בכנסת".

...

הסיכוי שאת מחנה השמאל תנהיג יריבה הוגנת ואנושית בדרך שאיננה מבוססת שנאה והתנשאות, מציתה את דמיונם של מצביעי הימין. מאז רצח ארלוזורוב, דרך הסזון, אלטלנה, בלי חרות ומק"י ועד רצח רבין, הימין הישראלי חש מושפל בידי הנאורים ויפי הנפש. עתה נוצר סיכוי להתמודד פוליטית באופן נוקב ומעמיק, בגובה העיניים. אסור לפספס את ההזדמנות.

> לבלוג המלא