עליות ללא הפסקה: מחירי השכירות בתל אביב קפצו ב-49% בתוך 6 שנים

1 באוגוסט, 2011

"בכל העולם מקובל שדמי השכירות לא עולים על שליש מההכנסה של המשפחה. כדי לשלם שכירות חודשית של 5,000 שקל בני זוג צריכים להרוויח הכנסה חודשים נטו של 15 אלף שקל, וזה לא משהו שקל כל כך להרוויח בישראל. אני חושב שכיום אנשים מוציאים יותר משליש מההכנסה על שכירות. אני כבר לא מדבר על בודדים שמרוויחים 7,000 שקל בחודש נטו וצריכים לשלם 3,000 שקל לחודש כשכירות, שזה יותר מ 40%. האדם הזה צריך להסיק מסקנות ואולי לעבור למקום אחר", אומר אהוד המאירי, יו"ר קבוצת שמאי המקרקעין אהוד המאירי ושות'.

"המחירים בתל אביב כיום הם על גבול האבסורד", טוען דוד זנזורי, הבעלים של חברת קרן גד בע"מ תיווך נכסים. "דירת סטודיו יכולה להיות מושכרת ב-2,700-3,000 שקל, דירת שני חדרים ב-4,000-4,500 שקל, דירת שלושה חדרים ב-4,700-5,500 שקל ודירת ארבעה חדרים ב-6,000-7,000 שקל".

... השכירות היא צרת הצעירים, אבל עבור משפחות מדובר בצרה צרורה, שכן המעברים התכופים מלווים בעקירה של הילדים ממוסדות החינוך. נכון שאפשר להטיף לזוג צעיר להגר מתל אביב, אבל יש מי שחושב שהמצב שבו הזוגות הצעירים צריכים להגר מדירה לדירה מדי שנתיים ולעתים אפילו מעיר לעיר הוא לא מצב רצוי בחברה הישראלית.

לאחרונה מנסים חברי כנסת שלי יחימוביץ' וכרמל שאמה הכהן לקדם הצעת חוק שקובעת פיקוח על מחירי השכירות ומגבילה בתנאים מסוימים את היכולת של בעלי דירות להעלות את השכירות. לפי ההצעה, המשכיר והדייר יקבעו את דמי השכירות בחוזה ולאחר מכן יוכל בעל הבית להעלות את דמי השכירות בלא יותר מ 5% בשנה. חריג לכך יהיו המקרים שבהם מצטרף שוכר נוסף לדירה; שהדירה עברה שיפוץ באופן שמשפר את איכות החיים בדירה; חלה עלייה ניכרת בהוצאות המשכיר הנדרשות לתפעול הדירה או במידה שדמי השכירות לא עודכנו במשך חמש שנים ודמי השכירות באזור עלו באופן שיצר פער מהותי. בנוסף קובע החוק הקמה של נציבות שכירות שתהיה המוסד המפקח על החוק.