האוצר מנסה להשיב את ויסקונסין, ושלי תוקפת: "איזה היגיון יש במערכת המסורבלת הזאת, שכל מטרתה להעשיר כמה חברות, על דבר שממילא היה מתבצע?

8 באוגוסט, 2011

שלי בדיון בועדת העבודה והרווחה על נסיונות האוצר להשיב את תכנית ויסקונסין:

 

 

"מה שאתם עושים עכשיו, אתם מנסים לנהל איתנו מיקוח, משא ומתן, על הפרטה שכשלה. והיא כשלה, והמחקרים נעשו כאן, אני לא רוצה לזלזל פה בכבודו של אף חוקר, הם נעשו בלי חלופות. אין מחקר שאני אקבל אותו כמחקר רציני אם הוא לא בדק חלופות. הדרך היחידה לבחון את תכנית ויסקונסין היא לקיים לצידה חלופות. כלומר, לתת את אותו תקצוב בדיוק לשירות התעסוקה, את אותם אמצעים בדיוק, את אותן הטבות שניתנו במסגרת תכנית ויסקונסין, כולל המעונות, כולל כל חבילת ההטבות ששפכתם בנדיבות מדהימה ברגע שזה היה בידי מפעילים פרטיים. לבחון איך שירות התעסוקה מתפקד במקרים דומים, לבחון אולי איך מלכ"רים מתפקדים - אני לא מתלהבת מזה, אבל אופציה כזאת - אז הייתה משמעות למחקר! אבל אתה הולך באיזה טרק שאתה נעול עליו באופן אובססיבי. לא רק אתה באופן אישי, אלא גם ראש הממשלה מר בנימין נתניהו וכל סביבתו, ועסוק כל הזמן בלהוכיח שהשגיאה הזאת היא לא שגיאה.

עכשיו, קודם כל, ההתנגדות שלי ואני מניחה גם של רוב חבריי היא לעצם ההפרטה. זאת התנגדות אידיאולוגית עוד לפני שהתחלנו להתווכח על הפרטים. כן, יש פה וויכוח אידיאולוגי. אני מאמינה שאחריות המדינה לאזרחיה, על צרכיהם הבסיסיים, היא גם על השמתם בעולם העבודה. וזאת אחריות המדינה, והיא בוודאי לא צריכה להיות בידי אנשי עסקים פרטיים. מה פתאום שאנשי עסקים פרטיים יעסקו בהשמת מובטלים של מדינת ישראל. איפה נשמע כדבר הזה? ועוד יקבלו בונוסים מטורפים על כל השמה. והשמה במקומות עבודה קיימים. תכנית ויסקונסין, בואו נגיד את זה, הציבור לא מבין את זה אולי, תכנית ויסקונסין לא ייצרה ולו מקום עבודה אחד. הבעיה של המובטלים היא לא חוסר רצונם לעבוד, אלא העובדה שאין מספיק מקומות תעסוקה שאפשר להתפרנס בהם בכבוד. אז על השמה של מנקה, עובדת קבלן, בשלושת רבעי משרה או בחצי משרה, המפעיל מקבל בונוס. הרי אם היא לא הייתה לוקחת את המשרה הזאת של המנקה, מובטלת אחרת הייתה לוקחת אותה. איזה היגיון יש במערכת המסורבלת הזאת שהקמתם, שכל מטרתה להעשיר כמה חברות עסקיות ולתת להן בונוסים על דבר שממילא היה מתבצע? 

אתם יודעים מה, כמה תכננתם לפריסה הארצית? מה הייתה העלות של הפרישה הארצית? מיליארד שקלים? בואו נשער שזה מיליארד שקלים, זה יותר. תנו חצי מזה לשירות התעסוקה. חצי! חצי מהסכום הזה. אל תתנו לחברות פרטיות אלא תנו לשירות התעסוקה, תנו להם תקנים, תנו להם תקצוב. 
(הערה: אנחנו מבקשים חמישה אחוז)

שלי: אתה יודע מה? תנו שלושים אחוז. שלושים אחוז ממה שהתכוונתם לתת לתכנית ויסקונין, תנו לשירות התעסוקה, ותראו ביצוע גבוה פי כמה מאותם מפעילים פרטיים בלי הדלתא של הרווח. למה לכם לחלק את הדלתא של הרווח לחברות עיסקיות? למה חוסר האמונה הזה בשירות המדינה, במדינה עצמה. למה לפרק את המדינה ולהפריט אותה לדעת כמו שנאמר כאן? 

עכשיו, מעבר לעניין האידיאולוגי, כן, ויש כאן התנגדות אידאולוגית לגיטימית וצודקת, כמובן. מעבר לזה אנחנו חזינו כל הזמן מקרוב כולנו מלווים שנים את התכנית הזאת, רואים את התחלואים שלה, רואים את העבירות הפליליות שמתבצעות בה, את הרמאויות, את ההונאות, את ההתעמרות במובטלים, התכנית הזאת לא תעבור והאובססיביות הזאת שבה אתם מתנפצים על חופינו כל הזמן, שוב ושוב, כל פעם עם איזה שינוי קוסמטי קטן חסר שחר, עכשיו בכלל הכנסתם שינויים – אתם רוצים להריץ את זה כבר בפריסה ארצית, גם לשינויים אתם לא רוצים לעשות פיילוט – בואו נסכם על פיילוט, בואו נצא מכאן בסיכום, על פיילוט לתכנית ויסקונסין בתוך שירות התעסוקה, ועוד שנה נתכנס כאן שוב, נראה איך זה עובד, ונצא לדרך."