"פוליטיקאי לא נמדד בדיבורים שלו בקמפיין, הוא נמדד במעשיו - ועמיר עשה טעות מאוד גדולה במתקפות האלימות כלפיי"

18 בספטמבר, 2011
האזינו:

שלי בראיון לרזי ברקאי ב'מה בוער':

על בוז'י ומצנע

"הייתי משוכנעת שבוז'י לא יצהיר על תמיכה בעמיר, קיוויתי שהוא יתמוך בי, אמרתי לו שאני רואה אותו שותף מלא להמשך הדרך ואני לא חוזרת בי מדבריי למרות שהוא לא הביע בי תמיכה. באופן טבעי הרוב המכריע של המצביעים של בוז'י עוברים עכשיו אליי. לגבי מצנע אני מודה שהייתי מעדיפה שהוא יביע תמיכה בי, אני מכבדת את ההחלטה שלו ואני יכולה להגיד במפורש ש-5000 המצביעים של מצנע, אנשים טובים, ערכיים ועצמאיים לחלוטין, אף אחד לא אומר להם איך להצביע. יתרה מזה, אנחנו עסקנו בזיהוי המצביעים ומצאנו שכל תומכי מצנע למעט בודדים בשוליים, אם הם לא היו תומכים במצנע הם היו תומכים בי."

 

על פרץ

"אני חושבת שעמיר עשה טעות מאוד גדולה במתקפות המאוד אלימות כלפיי בשבוע שעבר שעה שאני הבלגתי ולא השבתי. כשהוא אמר שירדתי למקומות נמוכים אני חושבת שהוא התכוון לזה שאמרתי 'או שלי או עמיר'. הוא כיוון ורמז לזה שיש משהו גזעני במשפט הזה. אני רוצה לדחות על הסף לחלוטין כל אמירה כזאת. למה 'או ציפי או ביבי' זה לגיטימי ו'או שלי או עמיר' זה לא לגיטימי? והאם כשתמכתי בו, ותמכתי בו, והאמנתי בו, בטעות, שהוא יוביל דרך סוציאל דמוקרטית והצטרפתי למפלגת העבודה כיוון שהאמנתי בדרך שלו. האם מוצאו אז היה שונה ממוצאו היום?? לכן אני האחרונה שאפשר לחשוד בה בדברים כאלה.

בעניין הצעות החוק שהוא טוען שגנבתי ממנו - לא נעים לי להביך את עמיר, באמת. אני הגשתי 36 הצעות חוק עד היום, מתוכן היתה אחת שהוא הגיש בעבר הרחוק שקראו לה חוק הבטיחות בעבודה - אני שיניתי אותה כליל והפכתי אותה לחוק הזכות לעבודה בישיבה, שעבר. עכשיו, יש מנהג קבוע בכנסת שבו ח"כים גאים ומתגאים לנסות להעביר הצעות של ח"כים אחרים, לכן אם חבר כנסת לא הצליח להעביר הצעת חוק וחבר כנסת אחר מצליח להעביר אותה, אני חושבת שמדובר בהתנהלות פרלמנטרית יפה, וההאשמה הזאת היא דבר קטנוני, וטיפשי ומיותר. לעמיר יש המון זכויות, הוא אדם משמעותי, אבל לנהל דיון כזה על הצעות חוק זה פשוט מביך אותי.

פוליטיקאי לא נמדד בדיבורים שלו בקמפיין, הוא נמדד במעשיו. ואני חברת הכנסת היחידה במפלגת העבודה שסירבה לשבת בממשלת נתניהו-ליברמן כיוון שזאת ממשלת ימין קיצוני - הן כלכלי, הן מדיני וגם היה ברור לי לשורה של חקיקות גזעניות בלתי נסבלות. ברק הציע לי להיות שרה בממשלה הזאת, ואני סירבתי. תראה לי עוד חברי כנסת במפלגה שסירבו לשבת בממשלה אחרי שהוצע להם תפקיד שר. במקביל, כל שש השנים שאני בפוליטיקה הייתי אופוזיציה כל כך עקבית ונוקבת ויוצרת אלטרנטיבה סוציאל דמוקרטית לסדר היום הקפיטליסטי של נתניהו, שלבוא עכשיו בקמפיין ולהפוך הכול כאל משהו אורוויליאני כזה - אמת היא שקר ושקר הוא אמת, זה דבר מופרך לחלוטין."

 

בתחום המדיני

"בוודאי שאהיה בעד פינוי התנחלויות. השקפת העולם שלי יונית מאוד, תומכת במתווה קלינטון, גבולות 67 עם שמירה על גושי התיישבות, התנגדות לזכות השיבה, חלוקת ירושלים, אבל יש דבר אחד שאני מתעקשת לומר ואני לא אפטור את מפלגת העבודה מהחובה ההיסטורית הזאת - מפלגת העבודה היא שכוננה את מפעל ההתנחלויות ולכן היא לא יכולה להתנהג כמפלגה קטנה וסקטוריאלית ולהתנער מהאחריות ההיסטורית הזאת, וצריך להסתכל על האחריות הזאת בעיניים, ואת אותו מהלך שלום נכסף, הכרוך בוויתורים כואבים נצטרך לעשות תוך אחריות למתנחלים שאת מפעל ההתנחלויות שלהם אנחנו יסדנו, ולא תוך כדי רטוריקה של שנאה שבאמת לא מובילה אותנו לשום מקום."

--

> האזינו לראיון: