גם מי שלא מצביע, משפיע! קריאה לחברים לקראת הסיבוב השני מפי חגי סבוראי

20 בספטמבר, 2011

ביום רביעי הקרוב יתקיים הסיבוב השני של הבחירות לראשות מפלגת העבודה. לכאורה, שני המתמודדים שנותרו במירוץ - שלי יחימוביץ ועמיר פרץ - הם מועמדים ראויים בעלי השקפת עולם חברתית ומדינית דומה. אך למעשה ההבדלים ביניהם תהומיים, ולכן מדובר בהצבעה בעלת חשיבות מכרעת להמשך דרכה של העבודה.

עמיר פרץ הוא פוליטיקאי מהזן הישן. הוא מבסס את כוחו על יכולתו לשנע קבוצות מאורגנות של מתפקדים אל הקלפי באמצעות קבלני קולות. לאחר בחירתו כיו"ר המפלגה ב-2006, ניתנה לו הזדמנות לבנות מחדש את מפלגת העבודה כמפלגה חברתית סוציאל דמוקרטית, אך הוא העדיף לקחת את תפקיד שר הביטחון בממשלת אולמרט משיקולי כבוד ויוקרה. רוב הציבור עדיין אינו מוכן לסלוח לו על אחריותו לניהול הכושל של מלחמת לבנון השנייה. אין ספק שבחירתו תרחיק מהמפלגה הרבה מאוד מצביעים מהגרעין הקשה שלה ומצביעים צעירים.

שלי יחימוביץ, לעומתו, מגלמת את דמות הפוליטיקאי מהזן החדש. רובם המכריע של תומכיה הם מצביעים חופשיים, שאינם מחוייבים לאיש. היא מגייסת תמיכה ותרומות כספיות בעיקר באמצעות שימוש נרחב ברשתות החברתיות, ומטה הבחירות שלה מורכב ממאות מתנדבים צעירים ונלהבים, המאמינים בה ובדרך אותה היא מייצגת.
העשייה הציבורית של שלי מדברת בעד עצמה. היא מתאפיינת במאבק חסר פשרות למען האינטרסים של העובדים והשכבות החלשות בישראל, ונגד מדיניות ההפרטה והשתלטות בעלי ההון על משאבי המדינה. בניגוד לפוליטיקאים רבים אחרים היא מעולם לא זיגזגה, ולא שינתה את עמדותיה בתמורה לטובות הנאה פוליטיות. היא הטיפה למען הפיכת ישראל למדינת רווחה, הדואגת לכלל אזרחיה, הרבה לפני שהמחאה החברתית של החודשים האחרונים החזירה את המושגים "מדינת רווחה" ו"צדק חברתי" לאופנה, ולכן היא אולי האישיות הפוליטית היחידה המסוגלת לתרגם את המחאה החברתית לכוח פוליטי, שישנה את המפה הפוליטית בישראל. בחירתה להנהגת העבודה תביא עימה תקווה ורוח חדשה ורעננה, תשנה את תדמית המפלגה בציבור, ותגרום לעשרות אלפי צעירים להתפקד לשורותיה.

אפשר להבין את אכזבתם של תומכי בוז'י הרצוג ועמרם מצנע מתוצאות סיבוב הבחירות הראשון, ואת הכעס שחלקם חשים כלפי שלי יחימוביץ. אולם מי שמתכוון להעניש אותה באמצעות הימנעות מהצבעה בסיבוב השני צריך לזכור, שהוא עלול לפגוע קודם כל בסיכוייה של מפלגת העבודה לחזור להנהיג את המדינה, או לפחות לחזור להיות כוח פוליטי משמעותי. המאבק בין שלי לעמיר פרץ צפוי להיות מאבק צמוד, ולכן לכל קול תהיה משמעות גדולה. כל מי שעתידה של העבודה חשוב לו, חייב להשתתף בהצבעה, כי גם מי שלא מצביע, עלול להכריע את גורל המפלגה לשבט או לחסד. גם חברים הסבורים ששלי יחימוביץ איננה בשלה עדיין לעמוד בראש המפלגה, צריכים לשקול היטב אם הם מעדיפים לראות את עמיר פרץ בראשות העבודה, ולהצביע על פי צו מצפונם.