שלי על המלצות ועדת טרכטנברג בראיון לירון דקל ברשת ב': כשמשחקים באותה קערית של משאבים בעצם מקבלים עוד מאותו הדבר

6 באוקטובר, 2011
האזינו:

שלי על המלצות ועדת טרכטנברג בראיון לירון דקל ב'הכל דיבורים' ברשת ב':


"דו"ח ועדת טרכטנברג לא מדבר על פתיחת תקציב המדינה, אלא מדבר על אותה מסגרת תקציבית כשהוא שם את כל יהבו על קיצוץ תקציב הבטחון, מהלך שאנחנו יודעים מה הפרקטיקה שלו. זה לא יתרחש לעולם. לכן, כשמשחקים באותה קערית של משאבים בעצם מקבלים עוד מאותו הדבר ולא משנים את המדיניות הכלכלית אלא עושים תיקונים קוסמטיים שחלקם מזיקים מאוד. אני לא מוכנה להשתתף במשחק הפתאים שיש עוד מאותו הדבר, או לחלופין כלום או לחלופין דברים שמזיקים מאוד. אני מתנגדת לחלוטין לגישה של טרכטנברג, גישה שיש בה סלידה למגזר הציבורי, רצון לקצץ אותו עוד, שעה שידוע שהמגזר הזה מורעב גם ביחס למדינות ה- OECD.

ממשלה בראשותי לא הייתה זקוקה לדו"חות של פרופסורים אלא מדיניות התקציבית הבסיסית שלה הייתה מניחה תשתית אידאולוגית ביצועית למימוש השקפת העולם הסוציאל-דמוקרטית: הרחבת בסיס התקציב באופן אחראי, לא פרוע, אבל אף אחד לא אמר ש- 1.7% זה מספר קדוש להרחבת התקציב; טיפול עמוק ומקיף בסוגיית ההעסקה באמצעות קבלנים - היום קרוב למיליון עובדים במשק הם עבדים שמועסקים באמצעות קבלנים, כשהממשלה שותפה לחטא הזה ומעמיקה במו ידיה את העוני; רגולציה חזקה בשוק ההון, שתמנע תספורות על ראשם של כל החוסכים, בעוד קומץ עשירים מתעשרים על חשבון התספורות האלה; אכיפת חוקי עבודה ועוד.

יש חזון כללי ואני מציגה בשם כל מפלגת העבודה, שמאוחדת בעמדתה הסוציאל-דמוקרטית, אלטרנטיבה שנתניהו לא מסוגל, כי הוא אידאולוג ימני כלכלית ומדינית ולא יכול להציג אלטרנטיבה שתיתן תשובה, לא רק למחאה, אלא לצרכים הכלליים לחברה הישראלית שהמחאה בקעה מתוכם.
אני מחזיקה בעמדות סוציאל-דמוקרטיות שהיו בלתי פופולריות בעליל עד לפני כמה שנים, יש לי השקפת עולם שלשמחתי היא השקפת העולם של מפלגת העבודה ואף ניתן לה תוקף בבחירות האחרונות לראשות מפלגת העבודה, והשקפת העולם הזו אינה מונעת משיקולים של פופולריות. הציבור היום מספיק נבון ומודע כדי לא ללכת שולל אחרי אמירות חסרות שחר."

 

בדבריה גם התייחסה לפגישתה עם יו"ר מפלגת קדימה, ח"כ ציפי לבני. "עמדתי לגבי השותפות האופוזיציונית עם קדימה היא שבסוגיה המדינית אנחנו בהחלט יכולים לשתף פעולה כאופוזיציה, בסוגיה החברתית-כלכלית תהום פעורה בינינו לבין קדימה. קדימה היא מפלגה ניאו-ליברלית ימנית כלכלית, היא לא שונה מהליכוד במאומה ואנחנו מציגים דרך שהיא אחרת לחלוטין".

 

כמו כן, התייחסה להצתת המסגד בטובא-זנגרייה. "אין ספק שהמעשה של הצתת המסגד הוא מגונה, קיצוני, של קומץ אנשים פנאטיים שמסכנים בכך את המזרח התיכון כולו, כי הצתת מסגד היא לא פעילות חבלנית או פלילית, אלא בעלת משמעות דתית אזורית עמוקה מאוד ואני מגנה את המעשה מכל וכל", אמרה. 


להאזנה לראיון המלא: