עתירה נגד האוניברסיטה העברית: חשפו את תנאי ההעסקה של עובדי הקבלן. שלי פנתה לנשיא האוניברסיטה לפני כשנה בעניין תנאי ההעסקה של העובדים.

17 באוקטובר, 2011

סטודנטים ועמותת מעגלי צדק לבית המשפט: לחייב את העברית לחשוף את תנאי ההעסקה של עובדי הקבלן.

חיים ביאור, TheMarker

 

אגודת הסטודנטים של האוניברסיטה העברית ועמותת מעגלי צדק עתרו אתמול לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד הנהלת האוניברסיטה, במטרה לחייבה לחשוף את תנאי ההעסקה של מאות עובדי ניקיון ותחזוקה המועסקים באמצעות חברות קבלן.

"מעדויות של עובדי קבלן שהגיעו אלינו, מתברר שהעובדים מועסקים בתנאים פוגעניים הפוגעים בכבודם, כאילו היו קבוצת שפוטים", אמר מרטין וילר, פעיל בעמותת מעגלי צדק. לדבריו, העתירה היא תחילתו של מאבק לשיפור מצבם של עובדי הקבלן באוניברסיטה העברית ובמוסדות להשכלה גבוהה בכלל.

בעתירה נגד האוניברסיטה ונגד חמש חברות קבלן המעסיקות במוסד מאות עובדי ניקיון, שהוגשה אתמול באמצעות עו"ד ערן גולן, טוענות אגודת הסטודנטים ועמותת מעגלי צדק שהנהלת האוניברסיטה מסרבת למסור לעיונן את הסכמי ההתקשרות בינה לבין חברות הקבלן; מסמכים המעידים על תנאי ניצול ואי תשלום זכויות כלכליות לכאורה, וכן דו"חות שהופקו על ידי רו"ח אילן יקיר ועו"ד אריה אביטן המתייחסים לפגיעה בזכויות עובדים ואף לקנסות שהאוניברסיטה הטילה על עובדים.

לטענת אגודת הסטודנטים ומעגלי צדק, כבר במהלך 2005, סטודנטים באוניברסיטה העברית פנו שוב ושוב להנהלת המוסד והתריעו בפניו על שכר נמוך ואי תשלום תנאים סוציאליים לעובדי השמירה והניקיון, שנחשבים לעובדים המוחלשים במשק. החל מ-2009, נטען בעתירה, הצביעו הסטודנטים והעמותה על כשלים במכרזים שהנהלת האוניברסיטה פרסמה. לטענתם, המכרזים נתנו עדיפות לחברות קבלן שהציעו עבודות ניקיון במחירים נמוכים, דבר שפגע בזכויות העובדים. בספטמבר אף פנתה ח"כ שלי יחימוביץ' לנשיא האוניברסיטה בעניין תנאי ההעסקה של עובדי הקבלן המועסקים במוסד.

ביוני האחרון ביקשו אגודת הסטודנטים ומעגלי צדק את כלל המכרזים וחוזי ההתקשרות של האוניברסיטה עם חברות הקבלן. ואולם לטענתן, האוניברסיטה התחמקה מאז ועד היום ממתן תשובה עניינית לפנייה.

"מדובר בפגיעה בשלטון חוק חופש המידע על ידי רשות ציבורית", נטען בעתירה. "כאשר רשות ציבורית אינה מקיימת את החוק, יש בכך לא רק טעם לפגם, אלא הצהרה פומבית ולפיה ישנו דין שונה לציבור ולרשות הציבורית, מצב שלא יעלה על הדעת".

בתגובה מסרה דוברת האוניברסיטה העברית: "אנו מוסד המקיים את החוק. בכוונתנו למסור את המידע המבוקש לידי העותרים".

 

פורסם ב- TheMarker .

 

 


 

את מכתבה של שלי לנשיא האוניברסיטה העברית, פרופ' מנחם בן-ששון ותשובת האוניברסיטה ניתן למצוא פה .

במכתבה, היא פנתה אל הנשיא בבקשה לגלות אחריות מוסרית כלפי העובדים, ולדאוג לכך שזכויותיהם הסוציאליות הנצברות ישמרו לכשימשיכו בעבודתם באוניברסיטה תחת קבלן חדש. במכתב ציינה כי יש חשיבות רבה בהשארת העובדים הללו במקומם הנוכחי, תוך שמירה על הזכויות הסוציאליות הנצברות. מדובר בתושבי מזרח ירושלים, רובם מבוגרים, המתגוררים בכפר עיסאוויה הסמוך לאוניברסיטה, ומועסקים בעבודה זו ‬‫במשך שנים רבות.