שלי בדיון על דו"ח השכר במגזר הציבורי בעדת הכספים: "הדיון על עובדי הקבלן הוא שיקרי ומזויף במכוון. הממשלה רוצה יותר ויותר עובדי קבלן"

2 בנובמבר, 2011


"איפה יחידת האכיפה הנועזת שלכם לחריגות שכר כשמדובר בעובדי קבלן בחברת החשמל שעובדים בפחם בחום של 60 מעלות בשכר רעב ובתנאי עבדות? למה הם לא בטבלאות? למה אתם מתעקשים להיות עיוורים לקיומם?" הטיחה בממונה על השכר אילן לוין בדיון היום על דו"ח הממונה על השכר במגזר הציבורי.


יחימוביץ' לממונה על השכר באוצר אילן לוין: "סיפרת על היחידה לאכיפה ולהרתעה ולטיפול בחריגות שכר, שפועלת בעוז כדי לבוא עם המפירים חשבון. לא פחות. איזו מיליטנטיות! איפה יחידת האכיפה הנועזת שלכם, למשל, וזו רק דוגמא אחת – כשמגיעים ל-80 עובדי הקבלן שעובדים בחברת החשמל בתחנת הכוח רוטנברג, בחום של 60 מעלות, נושמים פחם בלי נשמיות מגן, בשכר רעב? לאחרונה גם גזלו להם חצי שעה של מקלחת שבעבר עוד קבלו עליה תשלום. העבדים האלה בכלל לא קיימים בדו"ח, למרות שהם מועסקים בחברה ממשלתית!"


הממונה אילן לוין אמר כי הדו"ח על השכר מדווח על עובדי הקבלן לפי תיקון חקיקה של יחימוביץ' עצמה, אולם יחימוביץ' השיבה לו כי הוא יודע היטב כי בעקבות החוק שלה להרחבת הדיווח על השכר (שהתקבל לפני כשנתיים), הדו"ח מדווח רק על כ–8,000 עובדים של קבלני כוח אדם, אך מתעלם לחלוטין ממאות אלפי עובדים המועסקים במדינה דרך "חבילות עבודה", "נותני שרותים", ועמותות למיניהן, שהם עובדי קבלן לכל דבר. "עובדי הקבלן המוגדרים ככאלה, זו כבר האליטה של המנוצלים. עליהם אנחנו לפחות יודעים. על עבדי הפחם ועל מאות אלפים אחרים אתם לא יודעים ולא רוצים לדעת, בין אם הם מנקות, בין אם מאבטחים, בין אם עובדים סוציאליים ובין אם מורות או אחיות. אין להם זכר בדו"ח הממונה על השכר, בכוונה תחילה. כדי להתנער מאחריות, וכדי שלא להפריע לכם לצייר תמונה שקרית, מסיתה ומעוותת על עובדי מדינה. אילן מתפאר שכמות עובדי הקבלן ירדה פלאים, אבל זה לא קרה, כפי שהוא טוען, משום שעובדים נקלטו בשירות הציבורי. זה קרה כי חברות הקבלן שינו את הסטטוס המשפטי שלהן, באופן מלאכותי ושקרי ובעידוד הממשלה - לסטטוס של "נותני שירותים".

"זו שפה כל כך צבועה ושקרית. אסור להסכים ולהמשיך לקיים בכל שנה את הטקס המגוחך הזה של עיון כבד ראש בדוח הממונה על השכר. אילן מדבר על "מגבלות תקינה". מה זה מגבלות תקינה? זה כשמדברים על האיש השמן חסר האחריות, שירות המדינה, ומקצצים בו, ומקפיאים תקנים, ומוציאים את הכל למיקור חוץ. אז יש "מגבלות תקינה" שאתם עצמכם יצרתם, ואז מוסיפים עוד ועוד עובדי קבלן במקום עובדים עם צלם אנוש. אם המדינה רוצה שירות ציבורי נורמלי, מתפקד, אחראי, עם אנשים משובחים, תועיל המדינה ותשלם לעובדי שירות המדינה שכר נורמלי. אבל במקום לעשות את זה אנחנו מקפיאים ומקפיאים, ומרזים ומרזים, ומייעלים ומייעלים, ומפריטים ומפריטים ועוד Out sourcing, ועוד הוצאה לעמותה.

"עכשיו כולם נורא מרחמים על עובדי קבלן, איזה מסכנים הם, ואומרים: "אוי, אוי, אוי". אבל העסקת עובדי הקבלן נובעת מאידיאולוגיה, זה לא סתם שיש איזה כשל קטן, ואם נתקן אותו כל סוגיית עובדי הקבלן תיפתר. הממשלה רוצה בהמשך קיום התופעה. הם רוצים להמשיך ולהיות עיוורים לעובדים האלה ברוטנברג, כמשל, אבל יש מאות אלפים כאלה. עכשיו תשאל את הממונה על השכר כמה עובדים של נותני שירותים עובדים במדינה, והוא לא יידע להגיד לך. אני יכולה להגיד עכשיו שמדובר במיליון עובדים, ואף אחד לא יוכל לסתור אותי, משום שהם לא יודעים ולא רוצים לדעת כמה עובדים הם מעסיקים בצורה כזאת. הוא לא יודע כמה עובדים בתאגיד עירוני, לא יודע כמה עובדות סוציאליות עובדות ככה, לא יודע כמה מתכנתים מועסקים ככה, הוא לא רוצה לדעת. הרי אם הוא יידע, תהיה אחריות מזמין. ולכן כל הדוח הזה הוא שקר אחד גדול מגובה בדברי הסתה נגד עבודה מאורגנת, נגד עובדי מדינה, יש כאן אידיאולוגיה של שנאה לשירות הציבורי. אידיאולוגיה שדוגלת בהמשך חיים של עוני. איך אתה יכול להיאבק בעוני כשאתה במו ידיך מייצר עוד ועוד עובדים עניים? במקום לנתח את הדוח הזה, אנחנו צריכים לדבר על הדבר האמיתי, והדבר האמיתי הוא שלמדינה יש פחות ופחות עובדים משלה, ויותר ויותר עבדים שהיא מסרבת להכיר בקיומם, ואת השקר הזה צריך להפסיק."