המטבח של שלי: מארחת את רוני דניאל בביתה ומשוחחת על ההחלטה ללכת לפוליטיקה, המחאה החברתית והמלחמה בברוני הגז

9 בדצמבר, 2011

מיוחד בגלובסTV: ההחלטה ללכת לפוליטיקה, המחאה החברתית שהגיע לה בדיוק בזמן וגם המלחמה בברוני הגז: שלי יחימוביץ' מארחת בדירתה הקטנה בדרום ת"א את רוני דניאל לראיון אינטימי.


 

 

 

"במקרה שלי זה היה מפתיע לחלוטין, לא הייתה הכנה. עמיר פרץ שאז בדיוק ניצח את פרס בפריימריז ביקש לפגוש אותי. ישבנו במסעדה והציע לי. זה היה נראה לי דבר מדהים, זה התאים לסדר היום שלי. הייתי בטוחה שמפלגת העבודה הולכת להיות סוציאל-דמוקרטית באמת. אני זוכרת את עצמי יורדת במדרגות של המסעדה ומתקשרת מיד לשלום קיטל מחברת החדשות של ערוץ 2. אחרי שבועיים כבר הייתי בפוליטיקה. תבין את מהירות ההחלטה ועד כמה הכל מהר נחתך. אבל אני בטוחה שלא הפתעתי אותך, כי הדעות שלי היו ידועות תמיד. תמיד הדעות שלי היו על השולחן. 

מבחינתי, על פי השקפת עולמי, אין שום מניעה שכל במדינות אחרות, המדינה תקח על עצמה את כל הפקת הגז הטבעי וכל הרווחים ילכו לרווחת אזרחיה. בסופו של דבר הלכתי עם ששינסקי שהוא פחות ממה שאני מאמינה, אבל זה הרבה יותר טוב ממציאות שבה ברוני הגז חומסים את כל הרווחים. 

אני לא כועסת, יש לי ביקורת על חלוקת הכח בחברה, על המוסריות שלה, על ההיגיון שלה. אני סוציאל-דמוקרטית וכן מאמינה בהון ובזה שהוא יכול להיות מבורך. אני מאמינה ביזמות ובתגמול על כשרון, אבל במקביל אני מאמינה במדינה חזקה שהיא רגולטורית וגם מספקת את הצרכים של האדם ואני עושה הפרדה מאוד ברורה בין כלכלת אמת לכלכלת שקר. כלכלת אמת זה תעשיינים שבאים ומקימים מפעל ושמים מכונות ומייצרים מוצר של אמת ומייצאים אותו, ומעסיקים עובדים. כלכלת אמת זה רפתן שקם בבוקר לרפת. כלכלת שקר זה הכשרון המוזר שיש לכמה אנשים שמסתכם בלקחת כסף של אחרים ולמנף את זה כדי לעשות עסקאות סיבוביות ולסחר עם זה בבורסה. כאן אין יצרנות, אין יצירת מקומות עבודה, אין תועלת למשק. בסופו של דבר יש תועלת רק למי שיודע לעשות את העסקאות הללו.

(בזמן המחאה) הסתובבתי בימים האלו עם דמעות בעיניים. לראות את כל המילים שלי והערכים שלי, כמו מדינת רווחה, הפסקת ההפרטות; זה שיח שניהלתי אותו עם קבוצה קטנה, ולראות את הדברים הללו נישאים בראש חוצות בידי חבר'ה צעירים וערכיים. התגשמות חלום. חלק גדול מהחבר'ה האלו הם אנשים שהיו פעילים שלי. היו אלפים שקודם התפקדו למפלגת העבודה ואחר כך הלכו לאוהלים. יש כאן ביטוי של זרמים שהיו כל הזמן בחבר'ה הישראלית והממשלות התעלמו מהם. 

המחאה הצליחה הצלחה מסחררת. הצלחת המחאה לא נמדדת בחקיקה כזאת או אחרת שתעבור, אלא בראש ובראשונה בשינוי השיח הציבורי שהשתנה לבלי היכר. 

נאבקתי קשות נגד הכניסה של מפלגת העבודה לממשלת איווט ליברמן-ליכוד-ש"ס-הבית היהודי. אחרי שלצערי הפסדנו במאבק הזה בועידת המפלגה, ברק הציע לי להיות שרת התמ"ת, שזה היה בעת ההיא חלום חיי - ובכל זאת אמרתי 'לא', כי ידעתי שאין חיים למפלגת העבודה בתוך ממשלה כזאת. רבים חשבו שעשו שגיאה פוליטית קשה שלא לקחתי את תיק התמ"ת. תמיד יהיו לי הגבולות לבדוק איפה אפשר לממש את השקפת העולם של מפלגת העבודה. 

יש הרבה קשיים והיומיום רצוף במהמורות, אבל כשאני מסתכלת על התמונה הכוללת, אני מאוד אופטימית. אני לא שותפה לנבואות הזעם. אני מאמינה שאנחנו צועדים לתקופה גלובלית טובה יותר.