ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את הצעת החוק של שלי שתאסור על גביית דמי כניסה בטקסי יום זיכרון בישראל

26 בדצמבר, 2011

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה פה אחד את הצעת החוק שתאסור על גביית דמי כניסה בטקסי יום זיכרון בישראל. הצעת החוק הוגשה על ידי חברי הכנסת שלי יחימוביץ' (העבודה) ומשה (מוץ) מטלון (ישראל ביתנו), לפיו מספר רשויות מקומיות תכננו לגבות תשלום על טקסי יום הזיכרון הממלכתיים.

 

 

בחודש מאי פורסם כי במספר טקסים גובים המארגנים דמי כניסה של עד 95 שקלים עבור ההשתתפות בטקס. לפי הפרסום, משפחות שכולות זוכות להנחה אך עדיין נדרשות לשלם דמי כניסה. הדבר הוביל לביקורת חריפה מצד המשפחות השכולות וחברי כנסת.

את מירב הביקורת ספגה עיריית ירושלים על דמי הכניסה שגבתה לטקס הזיכרון בהשתתפות אמנים מהשורה הראשונה. בעקבות הפרסום הודיעו זמרים רבים, בהם ברי סחרוף, שולי רנד, דודו אהרון ועידן עמדי על ביטול הופעתם. גם שר החינוך, גדעון סער, שהיה צפוי לנאום באירוע, הודיע כי לא ישתתף בו ואף יבחן את הסרת התמיכה של משרדו בטקס. יושב ראש ועדת הטקסים של הכנסת, השר סטס מיסז'ניקוב, הורה לעריית ירושלים לבטל את מימון האירוע. לבסוף נכנעה העירייה וביטלה את הכניסה בתשלום.


"מדובר באחד הגילויים המזעזעים ביותר ששמעתי", אמרה אז חברת הכנסת שלי יחימוביץ'. "אני חושב שזו חוצפה, משתמשים בדם שלנו. אנחנו מוחים והחרמנו כל טקס שבו יגבו כסף", הוסיף אלי דבי, יו"ר עמותת "לנצח אחי". כאמור, יחימוביץ' ומטלון הגישו את הצעת החוק שעברה בוועדת השרים והיא צפויה לעבור לאישור הכנסת בקריאה ראשונה בימים הקרובים.

לאחר אישור ההצעה הבוקר אמרה יחימוביץ: "יש לשים סוף לניצול הציני של האירועים המקודשים ביותר בישראל. צריך לבדוק כיצד הגענו למצב שבו מפיקים חושבים בכלל לגבות דמי תשלום בכניסה לטקס כזה".