שלי בראיון לאתר אקונומיסט: "אני מאמינה שהאחריות של הממשלה במקומות בהם אין השתכרות גבוהה, היא לייצר מקומות תעסוקה"

28 בדצמבר, 2011

כתב "אקונומיסט", אלון זאבי, נפגש עם ח"כ שלי יחימוביץ ושמע ממנה על עמדותיה ביחס לטיפול בפריפריה, מתן עזרה לעסקים קטנים ובינוניים, השפעת המצב הכלכלי בעולם על ישראל, זכויות עובדים ונושאים נוספים.

 

במידה ותיבחרי לראשות הממשלה או שתהיי שרת האוצר, אילו שינויים מיידיים בתחום הכלכלי את תחליטי ותיישמי?

שינוי מדיניות המיסוי, יותר מיסים ישירים פרוגרסיביים ופחות מיסים עקיפים פרוגרסיביים, רגולציה יותר חזקה על שוק ההון, הרחבה מסוימת של בסיס התקציב, חיזוק השירות הציבורי, העלאת שכר מינימום, תגמול וסיוע לתעשיית אמת, תעשייה שמייצרת מקומות עבודה ומביאה לשגשוג ולייצוא והפחתה משמעותית של מספר עובדי הקבלן במשק.

האם את חושבת שהמצב הכלכלי בעולם יכול להשפיע על כך שיהיה האטה ומיתון במשק הישראלי והאם משרד האוצר בזכות המדיניות שהוא מקדם, שומר על המשק הישראלי מפני קריסה?

ברור שאנחנו מושפעים מהכלכלה העולמית, אנחנו חלק מהעולם הגלובאלי וההאטה בשוקי העולם תשפיע כמובן גם על ישראל. כיוון שהשקפת העולם שלי היא סוציאל דמוקרטית, אני חושבת שיש צעדים שצריך לעשות כנגד המיתון העולמי כדי שמדינות יגוננו על הכלכלות שלהם. אחת הדרכים, במסגרת הסכמי השכר הבינלאומיים, היא לפנות יותר לייצור מקומי ורכש מקומי ולא להחליש אותם, כיוון שהאטה בשוקי העולם תגרום להפחתת היצור בישראל ולכן יש גם סכנה של הפחתת צמיחה ופיטורין. אם אני הייתי היום שרת האוצר הייתי מעודדת ביקושים מקומיים וייצור מקומי , כמובן במסגרת הסכמי הסחר. אגב, עשיתי את זה כמחוקקת, למשל חוק הטקסטיל הבטחוני שחוקקתי , שגם עומד בכל תנאי הסכמי הסחר הבינלאומיים, מחייב את הצבא , המשטרה ושירות בתי הסוהר לרכוש טקסטיל בישראל, גם אם ההצעה מישראל יקרה ב-50%, זה דבר שנהוג בעולם ואפילו ארה"ב עושה אותו ואלה הם הצעדים שצריך לעשות כדי לגונן על הכלכלה המקומית.
 

לקריאת הראיון המלא -