שלי בראיון חדשות ערוץ 2 על הקמת המאגר הביומטרי, בעקבות חשיפת פרטי האשראי של עשרות אלפי ישראלים: "פעמון אזהרה משמעותי למדינה"

4 בינואר, 2012

"חשיפת פרטיהם של עשרות אלפי ישראלים ברשת וחשיפת פרטי כרטיס האשראי שלהם היא מאוד חמורה, אבל זה לא הצעד הנורא ביותר. כיוון שאני לא דואגת להם, משום שחברות האשראי יפצו אותם אם נגרם להם נזק, מעבר לעגמת הנפש הגדולה. אבל כן זה פעמון אזהרה מאוד משמעותי ובעיקר פעמון אזהרה למדינה, כי הרי אנחנו מצפים מהמדינה שתגן עלינו מפני הפרצות האלה. אבל המדינה היא בעצמה שמחוללת עכשיו את הבעיה הכי גדולה, בהקמת המאגר הביומטרי שמוקם בעקבות החוק לתעודות זהות חכמות והקמת מאגר ביומטרי.

אני קוראת לראש הממשלה לעצור את הקמת המאגר הזה, כי ברור לחלוטין שאין דבר כזה מאגר מאובטח, ובסופו של דבר הוא יפרוץ וידלוף לגורמים שהם לא גורמים אוהדים, או גורמים עבריינים או סתם תאבי בצע.

למה להקים מטה סייבר כדי להילחם, כאשר אפשר פשוט לא להקים מאגר ביומטרי? התירוץ הוא שתעודות הזהות שלנו פרימיטיביות, שצריך להחליף אותן לתעודות זהות חכמות. זה נכון, באמת צריך להחליף אותן, וגם בהחלט צריך להחליף אותן באמצעות זיהוי ביומטריים, גם זה נכון - אבל אין מדינה בכלל בעולם המערבי, גם מדינות שמשתמשות בתעודות עם זיהוי ביומטרי, לא מקימות מאגר ביומטרי, שזה מה שקורה אצלנו בימים האלו. אמנם בשנתיים הראשונות זה כאילו וולנטרי, למרות שזה לא וולנטרי, שכן יש דברים שאת לא מקבלת אם את לא נותנת טביעת אצבע. הבסיס הוא לא להקים את המאגר הזה. הסיפורים שהוא מאובטח חסרי שחר. 

הקמת המאגר הביומטרי כחובה תתחיל בעוד שנתיים, החוק חוקק בסוף 2009, כך שלא נשאר לנו הרבה זמן. בינתיים הוא יהיה וולנטרי. ככל שעולה מן החוק, המאגר הזה קם, פעיל, תוסס ונכון לקלוט אליו את כל אזרחי מדינת ישראל כאילו היו אחרוני העבריינים."