שלי על חשיפת פרטי האשראי והמאגר הביומטרי בראיון ברדיו ת"א: "פריצת המאגר הביומטרי המוקם בימים אלו - נזק בלתי הפיך"

6 בינואר, 2012
האזינו:

"אני חייבת להודות, לא התעסקתי בגניבת פרטי האשראי שלי, אני בטוחה שיהיה בסדר מבחינתי ומבחינת בעלי כרטיסי האשראי האחרים. הדבר הראשון שחשבתי שהוא הכי משמעותי, בבוקר אחרי שזה קרה, וזה מאוד עניין אותי ומאוד הדליק נורה אדומה, עוד לפני שידעתי שאני בעניין, זה שהדבר הזה היה כאין וכאפס לעומת הדבר הבאמת גדול, מזיק, חמור שמאיים גם הבטחון שלנו הכספי, האישי ולא העניין של הפריצה למאגר כרטיסי האשראי - אלא מאגר ביומטרי שמוקם עכשיו.

זה חוק שנולד ב- 2008, בממשלת קדימה שאימצה אותו באהבה ואישרה אותו בממשלה, חוקק סופית בדצמבר 2009, בממשלת נתניהו. המטרה של החוק הייתה לכאורה לאפשר שיהיו לנו תעודות זהות חכמות כי התעודות הזהות הישנות שלנו הן מאוד פרימיטיביות - וזה נכון, באמת צריך להחליף את תעודות הזהות. אבל שום מדינה, כל המדינות המערביות שיש להן תעודות זהות חכמות עם זיהוי ביומטרי, אף אחת לא מעלה על דעתה לעשות מאגר של טביעות האצבעות, של התמונות ושל הפרטים. כאן הדבר הנוראי. בין העניין של תעודות זהות חכמות קם הרעיון של הקמת מאגר ביומטרי עם פרטים של כולם, תמונות של כולם. זה משהו שהוא מאוד מפחיד. זה רק משטרים טוטאליטריים יכולים להרשות את זה לעצמם. זה 1984 של אורוול. ב- 1984 של אורוול לא היה מאגר דיגיטלי כזה. אם גונבים לך כרטיסי אשראי אתה יכול לבטל אותו או לשנות סיסמה, אבל אם גונבים לך את הזהות, זה בלתי הפיך וזה יסתיים רק אחרי שתמות. החל מהרגע, כל הפרטים שלך הכי אישיים יהיו נטולים לא רק לשלטון שיכול להתחלף ולעשות דברים נוראיים במאגר הזה, אלא גם לבעלי הון שישתלטו על המאגר, האקרים שיפיצו אותו ברשת, גורמים עוינים - למשל, אתה היית רוצה לראות את כל התמונות של חיילי צה"ל עם טביעות האצבע שלהם, עם הפרטים שלהם, אצל החיזבאללה? אני לא.

האמירות שזה מאגר מוגן ושאי אפשר לפרוץ אותו - הרי כל ילד יודע שיש שלוש דרכים ליצור באמת מחשב שהוא מוגן. אחת, זה לא לקנות אותו, השניה לא לחבר אותו לחשמל והשלישית, שקצת פחות טובה, לשים אותו בכלוב נעול, בכספת ממש טובה ולא להתחבר לשום רשת לעולם ועד. כל הדברים האלה לא קורים. יש אלף דרכים, באמת כל מאגר דינו להיפרץ. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו שמאגר כזה ייפרץ. הרי זה דבר מטורף, זה נזק שלתקן אותו יקח בערך כשנות חייו של אדם. שנות חייה של מדינה שלמה. 

הייתה קבוצת חברי כנסת שנאבקה, הביאו מומחה מכל התחומים - מתחום האבטחה, מתחום המחשבים, מתחום הדורות הבאים; נתניהו, יחד עם שטרית ודיכטר היה שותף של שטרית פה, היו נחושים בדעתם להעביר את החוק. הלובי המאוד חזק גרם לדחייה בהצבעה כמה פעמים - והוא גרם גם קצת לריכוך שלו. הריכוך הוא שלא תהיה סנקציה כללית על מי שלא מוכן לתת את טביעת האצבע בינתים. ושבשנתיים הראשונות יהיה המאגר וולנטרי ורק אחר כך חובה. כבר שנתיים מוקם מאגר שהוא כאילו וולנטרי, הוא לא וולנטרי באמת. אי אפשר לקבל שירותי ממשל זמין אם אין לך טביעת אצבע, או דרכונים מסוימים וכו'. בעוד זמן קצר מאוד הוא יהפוך למאגר חובה. 

אני בנאדם שרוצה למדינה יהיה כח, אני רוצה שלמדינה יותר כח מאשר לבעלי ההון. אבל למדינה אסור שיהיה כוח בלתי מרוסן ובסוף מכיוון שבמילא בעלי ההון יותר חזקים מהפוליטיקאים, המאגרים הללו יגיעו לכסף הגדול - והם יגיעו גם לגורמים עוינים. מדובר בצעד שמבחינתי העובדה שכרטיס האשראי שלי ושל עוד יותר מעשרת אלפים איש נפוץ ברחבי הרשת, זה אפילו טוב שזה קרה - כי זה סוג של תמרור אזהרה שיכול לעצור את כל המערכת ולקרוא לה לעשות טוב ולעצור את התהליך הקטלני הזה שאין ממנו חזרה. בעיני זאת נורה אדומה, כתובת אש - והיא אומרת הרבה דברים. בסוף, כל מהפכת המידע והרשתות החברתיות זה אחד הדברים המקסימים והיפים ביותר שקרו למין האנושי. זאת יכולה להיות שעתה היפה של האנושות. אבל אם לא ניזהר ונהיה יהירים וחסרי זהירות, הדבר היפה והמקסים הזה שמעניק חופש לבני האדם, חופש חוצה יבשות, הדבר הזה יכול להפוך למכשיר טוטליארי של שליטה ודיכוי ומזה אנחנו צריכים מאוד להיזהר. "