שלי על כוונת נועם שליט להתמודד על מקום ברשימת העבודה לכנסת ב"הערב" בערוץ 1: "נועם לא עשה שופינג ממפלגה למפלגה ולא חיפש אג'נדה, כי יש לו ויש לו מפלגה"

11 בינואר, 2012

על הגזענות כלפי אתיופים: "יש כמה רמות, יש את רובד ההפרטה של הטיפול בקהילה הזאת והמדינה מתנערת מהאחריות כלפיהם. הרובד הגלוי הוא שמפלים אדם על רקע גזעו, זה מעורר פלצות. יש רובד חקיקה, אני עצמי חוקקתי חוק לפני שנה נגד אפליה בכניסה למקומות ציבוריים - מועדונים, בריכות שחיה.

אי אפשר היה להעביר אותו עד שנעזרתי בצמד חברים מקסימים, בני שלושים, יוצאי סיירת מטכ"ל, רואי חשבון שבאו יחד למועדון - אחד נכנס, השני לא - למה? כי האחד היה אתיופי והשני אשכנזי. הם עזרו לי לקדם את החוק עד שעבר. החוק הספציפי הזה רלוונטי רק במקרה שמחכים בתור במקומות ציבוריים. יש חוקים אחרים שאני שותפה בחקיקה שלהם, כמו איסור אפליה בעבודה על רקע צבע. החוקים שלנו לא רעים, יש חוקים נגד גזענות - אבל חקיקה לא יכולה לחנך. 

יש גילויי גזענות בחברה הישראלית כל הזמן, הם מאוד מצערים כי אנחנו חברה שמורכבת מקיבוץ גלויות, באים אלינו אנשים מכל הצבעים והסוגים. מדינה עם ערבים, חרדים, חילוניים וכן הלאה. וגילויי גזענות באים כל פעם. בעיני, גזענות זאת מחלה, תופעה נתעבת שצריך להיאבק בה בכל הכח. כשאת מקצצת בתקציב החינוך - למשל, מימון חוק ההסתננות, שהצבעתי נגדו, מגיע מקיצוץ של 2% מתקציב החינוך. ביום ראשון קיצצו 4% מהתקציב. ככל שאת מקצצת את המדינה, את מפחיתה את השירותים שיקהו קצת את הפערים".

 

על הכרזת נועם שליט על מועמדותו לרשימת העבודה לכנסת ה- 19: "אביבה ונועם חברי מפלגה מאז 1996, משלמים דמי חבר כל שנה. רבים מאיתנו ידעו את זה, וזה לא פורסם. מסתובבים סביבנו הרבה אנשים שהם חברי מפלגת העבודה, ולא כתוב להם על המצח והם גם לא צריכים להגיד - כי אף אחד לא יודע. אני הצעתי לו, היו לנו פגישות. נועם לא עשה שופינג ממפלגה למפלגה ולא חיפש אג'נדה, כי יש לו ויש לו מפלגה - הוא מעלה ווליום ומעמיד את עצמו להתמודדות.

אנחנו הודענו ביום שהתכוונו להודיע, הסיכום על התמודדותו התקבל לפני שלפיד הודיע על הצטרפותו לפוליטיקה. יש אמת, והאמת היא שנועם לא היה מחליט לעולם להתמודד על כהונת חבר כנסת, אלמלא יום אחד חייו השתנו מהקצה אל הקצה. אם נועם היה ממשיך להיות אדם רגיל, ולקום כל בוקר וללכת לעבודה כמהנדס בישקר, הוא לא היה מגיע למעמד הזה. ברור שזה סיבה ומסובב וברור שחייו השתנו ללא היכר. נועם מרגיש הכרת תודה והוא רוצה להחזיר תודה לחברה על מה שעשתה למענו. 

החיים של נועם שליט מעניינים יותר מחייו של אדם רגיל. כל מי שנכנס למערכת הפוליטית, יש סיבה לפסול אותו מכניסה למערכת הפוליטית. בעיניי, הכניסה של נועם שליט, אדם ערכי שתורם לנו מנסיונו ומוכן להתמודד כאחד האדם במפלגה, זה יתרון גדול למערכת הפוליטית. אני מכירה כל מיני סוגים של פוליטיקאים - כח ועוצמה זה לא וולגרית, זה לא לשפוך מים על חבר כנסת, ולנועם שליט יש עוצמה".