בעקבות הביקורת: משרד הבריאות ביטל מכרז מקוון למאבטחים. שלי: "תקדים מסוכן ומבזה שיוביל לניצול עובדי קבלן"

1 בפברואר, 2012

בעקבות הביקורת: משרד הבריאות ביטל מכרז מקוון למאבטחים. עד כה נעשה שימוש במכרזים מקוונים רק לסחורות ומוצרים. ח"כ יחימוביץ': "תקדים מסוכן ומבזה שיוביל לניצול עובדי קבלן".

 

משרד הבריאות ביטל השבוע את המכרז התקדימי שתוכנן להתקיים במסגרתו היה אמור להיבחר באופן מקוון ספק שירותי כוח אדם בתחום האבטחה. במכתב חריף ששיגרה יו"ר מפלגת העבודה ח"כ שלי יחימוביץ' לשר האוצר יובל שטייניץ ולסגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן, היא דרשה לבטל בדחיפות את המכרז המשותף למשרד הבריאות והחשכ"ל בטענה כי יש בו משום פגיעה קשה בזכויות עובדים.

 

"מדובר במכירה פומבית לכל דבר", כתבה יחימוביץ'. "להבדיל ממכרז רגיל - הספקים מחוברים למערכת בשעת המכרז, ומתחרים ביניהם בזמן אמת, און ליין, על הצעת המחיר הנמוכה ביותר. כל זה הגיוני כאשר המכרז הוא על מוצרים: כיסאות, שולחנות, מחשבים, וכו'. אלא שהפעם, באופן חסר תקדים, מדובר במכרז על בני אדם".

לדברי יחימוביץ', גם חסידי שיטת המכרזים ובכלל זה החשכ"ל לשעבר, פרופ' ירון זליכה שהנהיג את שיטת המכרזים המקוונים בשירות המדינה, פסלו מכול וכול את השימוש בשיטה זו במכרזי כוח אדם. "זאת משום שההחלטה על הזוכה מתקבלת במהירות, בלחץ, תוך מתן עדיפות כמעט בלעדית למכרז הזול". יחימוביץ' הודיעה כי תניח הצעת חוק שתאסור קיום מכרזים מקוונים כאשר מדובר בהעסקת בני אדם.

 

 פורסם ב: וואלה