שלי על הלוביסטים בראיון בלילה כלכלי: "האינטרסים שנבחרי הציבור היו אמורים לייצג נדחקים הצידה לטובת אינטרסים צרים של קומץ בני אדם רק בגלל כספם, וזה חוסר שוויון מזעזע"

10 בפברואר, 2012

"לא גיליתי שום דבר, ידעתי את השיטה כל הזמן, אני כבר שש שנים מתריעה נגד השיטה הזאת, גם חוקקתי חוק שמגביל את הפעילות של הלוביסטים, בכל זאת יש משהו מאוד מזעזע, שחור על גבי לבן, הוכחה חיה, שאתה רואה את השיטה עובדת בתרשים זרימה, צעד אחרי צעד, איך בעל אינטרס שיש לו הרבה כסף מוביל את בית המחוקקים, כדי שהוא יעשה יותר כסף לחוקק חוק מסוים. אלו היו מראות קשים.

בכנסת יושבים 120 איש, שאמורים לעבוד מהבוקר עד הערב המאוחר לטובת שבעה מיליון אזרחי מדינת ישראל. ברגע שיש קומץ זעיר של אנשים שיש להם ממון רב והם יכולים לשכור שירותי לובינג שפעילים בכנסת כל הזמן, הם מקבלים יתרון אדיר על פני כל הציבור. תאר לעצמך שלעובדי הקבלן היה לובינג כזה? מה שקורה שהאינטרסים שנבחרי הציבור שנבחרו בבחירות דמוקרטיות והיו אמורים לייצג נדחקים הצידה לטובת אינטרסים צרים של קומץ בני אדם רק בגלל כספם, וזה חוסר שוויון מזעזע.

איך הפטקוק הוחרג בועדת הכספים? הייתה עבודת לובינג מאוד חזקה, עבדו על חבר כנסת וחבר כנסת, והאבסורד היה שועדת הכספים אישרה עלייה לא צודקת, לא נכונה, לא מוסרית, במס עקיף על שלושים דלקים - אבל מצפונה נעור לפתע לסוג של דלק, פטקוק, שמתאים לנוחי דנקנר, כי לדלק הזה היו לוביסטים שעשו עבודה מאוד יסודית. אתה רואה איך ועדה רדומה, שמצביעה לא כאיש אחד, היו כמה שהצביעו נגד, גם ג'ומס, גם אני וגם ח"כ וקנין, ועדה שלמה שמצביעה בעד באדישות מוחלטת - בעד עליית מחירים שפוגעת בציבור, אבל מחריגה סוג דלק אחד שעד אותו רגע לא ידעו איך מבטאים את השם שלו.

לדעתי, ממה שראינו אתמול, יש במינימום חשד להונאה, ואמר את זה גם יו"ר הכנסת רובי ריבלין, אני חושבת שיש מקום לבדיקה מאוד מקיפה, איך אינטרסים צרים קובעים את צעדיהם של פקידים ונבחרי ציבור. זה דבר שהדמוקרטיה לא יכולה להרשות לעצמה.