שלי לשר המשפטים יעקב נאמן: "ליוזמות החקיקה לביקורת אישית על הפרקליטים אין אח ורע בעולם. התנגד להן"

12 בפברואר, 2012


יחימוביץ' פנתה היום במכתבים לשר המשפטים, יעקב נאמן וליועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין וקראה להם להתנגד להקמת גוף ביקורת על הפרקליטות. יחימוביץ' אומרת כי להבדיל מביקורת מבנית שהיא לגיטימית ומועילה - להצעות להעמיד פרקליטים לביקורת אישית אין אח ורע במדינות דמוקרטיות, והדבר יחליש את עבודת הפרקליטות ויפגע בשמירה על שלטון החוק

לקראת דיון שיתקיים מחר בועדה לביקורת המדינה בה ידונו ההצעות להקים גוף ביקורת על הפרקליטות פנתה יחימוביץ' לשר המשפטים וליועץ המשפטי לממשלה וקראה להם להתנגד ולדחות את היוזמות.
"להצעות אלה אין אח ורע במדינות דמוקרטיות אחרות אשר מפעילות מערך תביעה עצמאי. למעשה, ההצעה הופכת את הפרקליטים לעובדי המדינה היחידים אשר יהיו כפופים לנציבות תלונות מיוחדת בנוסף לביקורת של מבקר המדינה, של נציבות שירות המדינה, של לשכת עורכי הדין ועוד.
יחימוביץ' כותבת לשניים כי לעומת ביקורת מערכתית, שהיא מועילה ומשפרת, ביקורת אישית המכוונת להגשת תלונות על החלטות שונות של פרקליטים מסוימים אשר מטפלים בתיקים מסוימים, עלולה לשמש - וקרוב לוודאי שתשמש במקרים רבים - מכשיר לניגוח הפרקליט הרגיל, ה'חייל בשטח'.
"עצם הגשת התלונה, העיסוק בה וההתגוננות בפניה, ירפו את ידיו של הפרקליט במאבקו בפשיעה ובעבריינות וישתקו את עבודתו ואת עבודת חבריו. להליך המשפטי יוכנסו שיקולים זרים, והדבר לא רק שלא יטייב את עבודת הפרקליטות, אלא יביא להחלשת הפרקליט הבודד, העובד בשטח, וכתוצאה מכך לפגיעה קשה בשמירה על שלטון החוק ובציבור כולו." כותבת יחימוביץ'.

 

לקריאת המכתב המלא.