קטע ממפגש שלי עם סטודנטיות חרדיות בקמפוס החרדי של הקריה האקדמית אונו: שאלות שלהן ותשובות של שלי על צניעות והטרדה מינית, על עבודת חרדים, על תחבורה בשבת, על דיור ציבורי ועוד

16 במרץ, 2012

קטע ממפגש שלי עם סטודנטיות חרדיות בקמפוס החרדי של הקריה האקדמית אונו: שאלות שלהן ותשובות של שלי על צניעות והטרדה מינית, על עבודת חרדים, על תחבורה בשבת, על דיור ציבורי ועוד.

 

 

 

 

"אני מאוד בקיאה בנושא של תקיפה מינית, הייתי פעילה בגוף של עזרה לנשים, נשים מרכזיות ובולטות שליווה את מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית, וגם טיפלתי אישית באינספור נשים ונערות שהותקפו ובאו אליי קודם כעיתונאית ואחר כך כפוליטיקאית ויש לי ניסיון בנושא. אין קשר בין צניעות לשיעור התקיפות המיניות. גם בארצות שבהן נשים מכוסות מכף רגל ועד ראש, יש אותו שיעור של תקיפות מיניות של תקיפות כמו בחברות הכי מתירניות עם היעדר קוד לבוש מוחלט. לכן אני מבקשת לא לקשר בין נושאי הצניעות לנושאי תקיפה המינית. רוב נושאי התקיפה המינית מתרחשים על ידי אדם מוכר, ובתוך המשפחה. 

מדינת ישראל בעניין הזה של חקיקה נגד הטרדה מינית, יצרה נורמות התנהגות והיום הרבה מאוד נשים צעירות יודעות לעמוד על גבולות גופן ולא מאפשרות שיגעו בהן אם הן לא רוצות, הנורמות סביב העניין הזה הולכות ומשתפרות כל הזמן סביב העניין הזה. 

 

אני מנסה יחד עם אנשים מהצד השני של המתרס להגיע לאיזשהי הסכמה. הצבעתי נגד חוק טל, כי הוא לא מילא את ייעודו, הוא נחקק מתוך הידברות והסכמה ותחושה שתהיה יותר לקיחת חלק של הציבור החרדי בשירות הצבאי, זה מומש בחלקו, כאשר שח"ר זה פרויקט מדהים. ראיתי את זה במו עיניי מתממש בצורה יפה. חוק טל צריך להשתנות, וזה צריך להיות פרויקט משותף של כל סיעות הבית, כאן אין אופוזיציה וקואליזציה, כי זאת בעיית ליבה שצריכה להיפתר בהידברות והסכמה בין כל סיעות הבית והסכמה לאמנה משותפת שתביא לחקיקת חוק טל החדש - אני לוקחת חלק בזה מאחורי הקלעים במידה רבה ומנסה להניע את המערכת לחקיקה משותפת. אין נוסחת קסם שעכשיו כולם אומרים שאנחנו חותמים עליה, זאת דרכה של פשרה; בעיניי אין ברירה אלא ללכת למכסות, ומי שלא לומד - בוודאי צריך להתגייס. וכן, גם הצבא צריך לקחת את האתגר של מסלולים ייעודיים, שאין מהם מספיק היום. יש ביקוש, אבל אין מספיק היענות של הצבא, זה כרוך בתקצוב, וכל הצדדים יצטרו לעשות מאמץ משמעותי.

 

 

בסיום הדברים אמרה:

מעבר למאמצים הרבים ללמוד ולמצוא עבודה ולשלב את זה עם הבית, אבל מעבר לקריירה והטיפול בילדים, והדברים שכולנו עושות, צריך להקדיש חלק מהאנרגיה המדהימה שלכן והתעוזה, תקדישו גם לשינוי חברתי. אל תסתפקו רק במסלול שהתוותן לעצמכן, שהוא קשה ומאתגר, תקחו את היתרונות שלכן ותנצלו אותם להשפעה על סדר היום, בין אם לנסות להיות חלק מהחיים הציבוריים, או להיות פעילות חברתיות. קחו את האנרגיות והפנו אותן לשינוי חברתי שבעיניכן הוא עוול ואי צדק."

 

 

לצפייה בהרצאה המלאה: