שלי במכתב למנכ"ל משרד הבריאות ומנכ"ל מד"א בנושא אפליית הומוסקסואלים בתרומת דם: "על ישראל ללכת בדרכן של מדינות נאורות אחרות ולקיים חשיבה מחודשת על מנגנון סינון התרומות"

27 במרץ, 2012

‏סימוכין:00186312
‏ירושלים,‏ י"א באדר, התשע"ב
05 מרץ 2012


לכבוד
מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין
מנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר רוני גמזו


הנדון: אפליית הומוסקסואלים בתרומת דם


נכבדי,

בישראל נאסרה לקיחת תרומת דם מגברים המקיימים או קיימו יחסי מין עם גברים. סעיף 2.6 בשאלון תורם הדם של מד"א מציין מפורשות כי אין לעשות שימוש בתרומת דם לעירוי במידה והתקיים מגע מיני בין גברים.
ייתכן שבעבר היה היגיון במדיניות כזו, כאשר סטטיסטית היה מתאם מסויים, או לפחות היתה סברה כי יש מתאם, בין הומוסקסואליות ובין הסיכוי לחלות באיידס. ואולם כיום הבחנה כזאת בין אוכלוסיות היא שגויה וארכאית, ומפלה ומעליבה שלא לצורך אוכלוסייה שלמה.

מטרתו של השאלון לתורם היא לסנן באופן ראשוני את הסיכונים למקבלי תרומות דם. זוהי זכותה ואף חובתה של מד"א להפעיל אמצעי סינון קפדניים ביותר כדי להגן על חייהם ובריאותם של אותם חולים שיקבלו את תרומות הדם מצילות החיים. עם זאת, היות ועל פי נתוני הועד למלחמה באיידס פחות מחצי מאוכלוסיית נשאי ה-HIV בישראל הם גברים המקיימים יחסי מין עם גברים, נראה שמד"א מיישמת מדיניות מפלה שמדירה תורמים פוטנציאליים אך ורק על סמך השתייכותם לקבוצת אוכלוסייה מסוימת ובלי קשר להתנהגותם כפרטים.

גם השאלה אם התקיימו יחסי מין בין גברים, מבלי לשאול אם התורם קיים יחסי מין בלתי מוגנים – לוקה בחסר. ביחסים כאלה עולה משמעותית הסיכוי להידבקות באיידס גם בקרב אוכלוסיית ההטרוסקסואלים, אך השאלון כלל אינו מזכיר אפשרות זו, ויוצר תפיסה מוטעית ואף מסוכנת כאילו איידס היא "מחלה של הומוסקסואלים".

מדינות אחרות בעולם, ביניהן גרמניה, ספרד, איטליה ופולין, כבר זנחו את הסעיף המפלה והחליפו אותו בסעיפים המבררים לגבי ההרגלים המיניים וההתנהגותיים של התורם – קרי, האם התורם מקפיד על יחסי מין מוגנים, האם התורם עוסק בזנות, האם הוא צרכן של סמים וכדומה. נראה שמדיניות זו מגדירה טוב יותר את קבוצת הסיכון, מגבירה את המודעות למין מוגן וחפה מאפליה.
מכיוון שתרומת דם מזכה בביטוח בבנק הדם, נמנעת מהומוסקסואלים גישה לשירות חשוב ומציל חיים זה שראוי שיהיה זמין ונגיש לכל אדם.

על ישראל ללכת בדרכן של מדינות נאורות אחרות ולקיים חשיבה מחודשת על מנגנון סינון התרומות. אימוץ מדיניות סינון תרומות עדכנית ונכונה יתרום הן להגדלת מאגר מנות הדם בבנק הדם, המדולדל תמיד לצערנו, והן לקידומה של הקהילה הגאה בישראל ולהפיכתה לאוכלוסייה של שווים.

אני פונה אליכם אפוא בבקשה לפעול לשינוי המדיניות.

 

בברכה,


יו"ר מפלגת העבודה
ח"כ שלי יחימוביץ'
 

 

תשובת נציג משרד הבריאות, ד"ר דניאל שם טוב (4 באפריל 2012)