כתבה ב"הארץ": משרד הבריאות שוקל לאפשר להומואים לתרום דם. לפני כשבוע שלי שלחה מכתב למנכ"ל מד"א וכן למנכ"ל משרד הבריאות בדרישה לתקן את העיוות והעוול הנגרם להומוסקסואלים.

27 במרץ, 2012

רויטל בלומנפלד, הארץ

 

הוועדה המייעצת למשרד הבריאות ברפואת עירויים תדון לאחר פסח בשינוי סעיף בחוק האוסר על שימוש במנות דם של הומוסקסואלים, בעקבות שינוי דומה בחוק שהושת באחרונה בבריטניה. אם ישונה הסעיף, יוכלו לראשונה בישראל גברים שקיימו יחסי מין עם בני מינם לפני עשר שנים ויותר לתרום דם. מנהלת בנק הדם הארצי של מד"א, פרופסור אילת שנער, אינה מביעה התנגדות לשינוי.

נכון להיום, על מי שבכוונתו לתרום דם למלא שאלון מקיף שבסופו, בצבע אדום מודגש, הגבלות שבגינן לא ייעשה כל שימוש במנת דם שנתרמה על ידי אנשים מסוימים. בקטגוריה זו ילידי חלק ממדינות אפריקה, אנשים שנחשפו למחלות שונות, ובהן מחלת הפרה המשוגעת ומחלות עצבים שונות, אנשים שהשתמשו בסמים, אנשים שנדבקו ב-HIV והומוסקסואלים.

לדברי משרד הבריאות ומד"א, הסעיף המגביל תרומות ממי שקיים "יחסי מין עם גברים, מאז 1977", תואם את המדיניות בכלל מדינות העולם. נוסף על כך, לדברי פרופסור שנער, בארצות הברית לדוגמה, ההגבלה חריפה עוד יותר, ובמדינה קיום יחסי מין בין גברים באופן כללי מייתר את תרומת הדם משימוש.

במשרד הבריאות ובמד"א מקטלגים יחסי מין בין גברים כקבוצת הסיכון, בשל העלייה בשיעור נשאי HIV חדשים מקרב קהילת ה-MSM (גברים שמקיימים יחסי מין עם גברים) - 40% מהנשאים חדשים שייכים לקהילת זו.

 

לפני כשבוע שלחה יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ' - בשיתוף החוג הגאה של מפלגת העבודה - מכתב למנכ"ל מד"א אלי בין, וכן למנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור רוני גמזו. יחימוביץ' דרשה לתקן את העיוות והעוול הנגרם להומוסקסואלים. "נראה שמד"א מיישמת מדיניות מפלה שמדירה תורמים פוטנציאליים אך ורק על סמך השתייכותם לקבוצת אוכלוסייה מסוימת", נכתב. "גם השאלה אם התקיימו יחסי מין בין גברים, מבלי לשאול אם התורם קיים יחסי מין בלתי מוגנים לוקה בחסר. ביחסים כאלו כולה משמעותית הסיכוי להידבקות באיידס גם בקרב אוכלוסיית ההטרוסקסואלים, אך השאלון לא מזכיר אפשרות זו'".