שלי בראיון ליומן הבוקר של גל"צ: "קוראת הבוקר לאנשים רבים שהיו במפלגת העבודה ועברו לקדימה בשעתו, פשוט לשוב הביתה למפלגה אמיתית"

28 במרץ, 2012
האזינו:

גולן יוכפז, גל"צ


מבחינה פוליטית את צריכה להיות מרוצה הבוקר?

לא התערבתי בענייני קדימה ואני לא מתכוונת להמשיך לעשות זאת, אני מברכת את מופז על בחירתו. מדובר באדם ראוי שתרם רבות למדינה. אני גם מקווה שציפי לבני לא תעזוב את המערכת הפוליטית, כי גם היא שייכת לטובים. במצב שקדימה נתונה בו, התוצאה לא הייתה רלוונטית מבחינתנו, אין לה משמעות בעצם, ולכן אני קוראת הבוקר לאנשים רבים שהיו במפלגת העבודה ועברו לקדימה בשעתו, פשוט לשוב הביתה למפלגה אמיתית. יש רבים שיחזרו לעבודה. גם הסקרים מעידים שרבים מקדימה חזרו לעבודה ואני בהחלט צופה שיהיה מעבר נוסף. בהחלט יכול להיות שיש ציבור שהיה מצביע לבני ולא מופז. אנחנו לא עוסקים בפריימריז כל הזמן, זאת דרך לבחור מנהיגות למפלגה - אבל בסופו של דבר העימות הגדול הוא על הנהגת המדינה - ועל הנהגת המדינה, המתמודד מולנו, בנימין נתניהו המייצג קפיטליזם מאוד מאוד קיצוני, ובתקופת כהונתו גדלו הפערים במדינת ישראל לפערים בלתי נסבלים.

אף מכם מכם לא יכול לנצח את נתניהו.

אני חולקת עלייך, הם מגיעים מסקרים מסוימים שמשקפים מצב רוח זמני. לא ידוע לי על אצבע אלוהים שמשחה את בנימין נתניהו למלך ישראל ולהמשיך להנהיג מדיניות שהיא כל כך קיצונית וכל כך מפוררת אותנו פנימית, פוליטיקה זה דבר מאוד נזיל ונתניהו לא היה מאז ומעולם וגם לא יהיה תמיד אביר הסקרים. אגב, עד לפני כמה חודשים, מצבו היה הרבה הרבה פחות טוב. לכן אותה יהירות ובטחון עצמי מופרט שהליכוד מציג, יש להם תאריך תפוגה וחשוב לי לומר דבר אחד - השנה האחרונה הייתה שנת תשובה של האידאולוגיה, לציבור נמאס מספינים,

אנחנו גולשים לנאומי בחירות, אני רוצה לדבר איתך מילה אחת אישית על ציפי לבני?

גולן, אני חייבת לשאול, למה ברגע שמדברים על אידאולוגיה ותכנים זה הופך להיות 'נאום בחירות', וברגע שמדברים פרסונלית זה בסדר ולגיטימי?

דברי אידאולוגיה, אם את חושבת שזה לא נאום בחירות.

השנה הזאת היא שנה של חזרה לערכים והציבור רוצה מדינה הוגנת, הוא מסתייג מהפערים החברתיים בחברה, הוא רוצה לחזור לסולידריות, לחזון שמשתרע מעבר לכאן ועכשיו ומפלגת העבודה בראשותי מתווה דרך כזאת, דרך סוציאל-דמוקרטית של סדר יום לאומי שהוא רחב ועמוק מהסיסמאות השחוקות וחובק בתוכו הכל, חינוך, בריאות, קורת גג, כלכלת אמת של תעשייה ויזמות. אלה התכנים של החיים שלנו כאן, לא רק מה אמר פוליטיקאי לרעהו. דברים של אמת, והציבור כמהה לזה. 

פוליטיקה זה שליחות ואתה לא יכול לעשות פוליטיקה לבד, עיקר העבודה שלי עכשיו זה להחדיר חיים במפלגת העבודה, לעשות כנסים אידאולוגיים, להקים מטות מתנדבים, לייצר חיים מפלגתיים פנימיים, אם אתה מתייחס למפלגה שלך רק כאל סדר עודף, כאל משהו שאתה מבקר אותו בכל מערכת בחירות, אתה בסוף תישאר לבד. לי יש עניין להחזיר את הפוליטיקה הערכית של המפלגות, ופחות פוליטיקה פרסונלית ויותר פוליטיקה של ערכים. לכן אגב אנחנו מכנסים, באופן די חריג בפוליטיקה, בעוד כמה שבועות, ועידה אידאולוגית רבת משתתפים שידונו בה אך ורק על אידאולוגיה, וממנה ייצא מצע מפלגת העבודה. אני חושב שלא יזיק לנו לחדד ערכים וגם להתעמת מפלגה מול מפלגה על רגע ערכי ולא רק על רקע פרסונלי